10 Adımda Saç Gürleştirme

 • 02 Ocak 2015
 • 282 kez görüntülendi.
10 Adımda Saç Gürleştirme

Şüphesiz hepimizin isteği sahip olduğumuz saçların kalın telli ve gür olmasıdır. Fakat genetik yapıdan dolayı istediğimiz şekilde bir saça sahip olamamaktayız. Ama inancımızı kaybetmeyerek saçlarımıza uygulayacağımız bazı bakım kürleri sayesinde hem kalın hem de bir o kadar iddialı gür saçlara sahip olabiliriz. Yazımızın devamında ise 10 adımda saçlarınızı nasıl gür görünüme sahip edebileceğiniz hakkında bilgilere yer vermekteyiz.

Sıkı ve gür saçlara sahip olmak için;

 • Eğer sağlıklı ve bir o kadar da gösterişli saçlara sahip olmak istiyorsanız ilk öncelikle işe düzenli beslenmeden başlayabilirsiniz. Unutmayın, siz ne kadar vücuda gerekli mineralleri depolarsanız saçlarınız bunlarla hayat bulacaktır. Bu yüzden balık, et, yumurta tarzı proteini oranı yüksek besinler tüketebilirsiniz. Vücudunuzun demir ve çinko eksikliğini de fındık, ceviz, fıstık, badem vb. yemişlerinden karşılayabilirsiniz.
 • Saç köklerinin nemli olması gerekmektedir. Bu yüzden vücudunuzun nem oranını içeriden sağlamak için günlük olarak 2.5 litre su içmeniz gerekmektedir.
 • Alkolden ve sigaradan kendinizi uzak tutun. Fakat bazı insanlar bu ikilinin bağımlısı olduğundan bırakmak kolay olmayacağından aşırıya kaçırılmaması gerektiğini söylemeliyiz. Çünkü saçların dökülmesinde büyük rol oynadıklarını hatırlatmak isteriz.
 • Aşırı stresten kaçının. Strese bağlı salgılanan hormonların saç köklerini olumsuz yönde etkilediği gibi büyük zararlar görmesin neden olmaktadır.
 • Yaz aylarında güneş altında şapkasız şekilde durmayın.
 • Kimyasal saç bakım ürünlerinden kesinlikle uzak durun. Kendinize bitkisel formüller sonucu elde edilmiş organik ürünleri temin edin. Belki alacağınız bazı bitkisel ürünlere kısa süreliğine alışma sorunu çekebilirsiniz. Diğer kozmetik şampuanlar gibi içeriğinde saç kremleri bulundurmadıkları için saçınızın sertleşmesi sizi kimyasal ürünlere geri sürükleyebilir. Ama kendinize zaman tanıyarak bu sorunu aşabilirsiniz. Alacağınız saç bakım ürünlerinin ve şampuanların içerik bölümlerini okumaya özen gösterin.
 • Sıcak suyla saçınızı yıkamayın ve saçlarınızı sıcak su temasından koruyun. Sıcak suyun saç yağını ortadan kaldırarak saç derisini kurutacağını göz önünde bulundurun. Bu yüzden saç yıkamalarında ılık su kullanımını tercih edin.
 • Doğal saç bakım maskelerini kullanabilirsiniz. Bilindiği üzere bir çok bitkisel karışımlarla elde edilmiş saça faydası olan yağlar satışa sunulmaktadır. Bunların kullanımını yaparak hem saçınızın hızlı uzamasını tetikleyecek hem de sizi istediğiniz saç görünümüne sahip edecekler.
 • Duştan çıktıktan hemen sonra havlu ile kurutulan saçları sert olmayacak şekilde ovalayın. Havluyu sadece saçınızın fazla sudan arınmasını sağlamak için kullanıp saçlarınızı kendiliğinden kurumaya bırakmalısınız.
 • Saçın incelmesine neden olan fön makinesi, saç düzleştirici, saç maşası vb. elektronik aletlerden uzak durun. Bunlar saçın düşmanı olduğu gibi vücuda yaymış oldukları radyasyonlar sayesinde sağlık problemleri ortaya çıkartabilirler.

Yukarıda yazılan maddeleri uyguladıktan sonra kısa sürede istediğiniz gibi gür ve bir o sağlıklı saçlara kavuşacağınızı söyleyebiliriz. Kendinize zaman tanıyın ve yazılanları uygulamaya koyulun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Nilda dedi ki:

  Anlatılanların hepsine kulak asıp uygulamaya koyulacağım umarım istediğim bir saç görüntüsünü elde ederim. Şayet arzuladığım gibi saçlarım gür olursa gerçekten size minnettar kalırım, teşekkürler.

BİR YORUM YAZ