Adet Gecikmesi Neden Olur?

 • 25 Kasım 2014
 • 216 kez görüntülendi.
Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet nedir? Adet bayanlarda ergenlik döneminden sonra her ay düzenli ve düzensiz olarak görünen bir problemdir. Diğer adıyla regl dönemi denen bu süreçte bayanlar vücutlarında biriken pis kanı bu döngü sayesinde dışarıya atmış olurlar. Yani aslında sizlere kötü ve zor gelen bu dönem, sağlığınız açısından çok yararlı süreçtir. Adet sürecine girecek her bayan bir hafta önceden vücudunda çeşitli değişiklikler hisseder. Buna göre kendilerine tedbir alarak bu problemin önüne geçebilirler.

Bunun yanı sıra bayanlar adet dönemine gireceklerini düzenli olarak takvim tutarak hatırlayabilirler. Takvim tutacak bayanlarımızın da bu dönemi her ay düzenli yaşaması gerekmektedir. Bu süreci düzensiz olarak yaşayan bayanlarımızın da var olduğunu unutmamak gerekir. Adet gecikmesi tıp dilinde ‘amenore‘ adıyla bilinmektedir.

Düzensiz adet görmenin çeşitli nedenleri vardır! Her bayan yılda bir yada iki kere adet düzensizliği yaşayabilir. Fakat durum bunun üzerine çıkıyor ise mutlaka doktora başvurmakta fayda vardır. Yani bayanların normal olarak 28 günde bir bu dönemi yaşamaları düzenli adet gördükleri anlamına gelmektedir.

Eğer bu süreç 35 gün ve üzerine çıkıyor ise bunun başlıca sebepleri şunlardan kaynaklanıyor olabilir;

 • Bayanlarda gebelik adet görmelerine en büyük engeldir. Bayanlar hamile dönemlerinin sonlarına kadar regl sürecini yaşamazlar.
 • Menopoz yaşına gelen her kadın adetten tamamen kesilmektedir.
 • Vücut yapınızın da bu döneme büyük etkisi olmaktadır. Aşırı zayıflık ve şişmanlık regl dönemini düzensiz yaşamanıza sebep olur.
 • Kullandığınız çeşitli ilaçlarda hormonal dengenizi bozarak adet gecikmenize neden olabilir.
 • Rutin dengenizi bozarak vücudunuzda oluşan yorgunluk, uykusuzluk ve stres gibi etkenlerde bu dönemin gecikmesine en büyük nedenlerdir.
 • Yaşadığınız hastalıkta başlıca nedenler arasına girmektedir. Çünkü hastalık vücut dengenizi bozmaktadır ve bu süreci atlattıktan sonra regl döneminiz eski düzenine girecektir.
 • Adetin gecikmesine sebep olan en büyük faktör ise strestir. Stres tüm vücut dengemizi ve hormonlarınızı bozacak bir etkendir. Kadınların pek çoğunda stresten dolayı adet gecikmelerine rastlanmıştır.
 • Son olarak da şunu eklemeliyiz ki, bazı rahim içi hastalıkları adet düzenini bozmakta olduğu gibi kanamayı kesmektedir.

Adet gecikmesinin bir çok sebebinin nelerden kaynaklanıyor olduğunu sizlerle paylaştık. Ancak adet gecikmesinin daha farklı sebeplerden meydana gelebileceğini unutmamanızı, en kısa sürede bir doktora görünmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Şimdiden tüm bayanlarımıza geçmiş olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Aslı Keskin dedi ki:

  Selam, 19 yaşındayım geçen ayın 20′inde adetim geldi ama 1 hafta erken gelmişti.i Bu aralar adet olmam gerekmiyor mu? Normal takvim günümün üzerinden 8 gün geçti ve kesintili olarak adet yaşıyorum. Okul vs. stres içerisindeyim çokta sinirliyim ama stresli olduğum zamanlar adetim düzenli gelirdi bu ay adetim gecikti.

 2. Funda dedi ki:

  Geçenlerde sevgilimle ilişkiye girdim ve daha adetime 5 gün vardı. Ama üstünden 4 gün geçmesine rağmen adet olamıyorum. 🙁 Acaba aklıma gelen başıma mı gelecek diye çok korkuyorum. Acaba hamile falan mı kaldım yada ilişkiden sonra ağrı kesici içmiştim o ilaçtan dolayımı böyle oldu bilmiyorum. Lütfen birisi yardımcı olsun yaşım 22 ve bundan sonra önce hiç düzensiz adetim olmamıştı.

  1. Sıdıka dedi ki:

   Eee kızım senin gibi kızın sonu ne olsun istiyordun? Çok rahat bir şekilde buraya gelip ilişki yaşadığını söylüyorsun ama gidip bir doktora görünmeye cesaret edemiyorsun anlaşılan. Ama aklınıza başınıza toplayın 5 dakikalık alacağınız zevkin sonu hüsranla bitebilir. Gençliğinize veriyorum diyeceğim ama böyle şeyin gençliği olmaz. Neyse yorumunu geç gördüm ama senin durumuna düşenler için bir kaç şey yazayım.

   İlişkiden sonra adetiniz kesiliyorsa ve normalinden zor adet dönemi geçiriyorsanız kesinlikle herhangi bir hap kullanımında bulunmayın. Bunun yanı sıra adetin düzensizliğini ortadan kaldırmak için bazı bitki çaylarını içebilir ve kendi doğal yöntemleriniz ile bu problemin önüne geçebilirsiniz. Baktınız olacak gibi değil o vakit kesinlikle doktora gitmeniz gerekiyor. Ben 3 yıldır evliyim ve evliliğim başlarında böyle sorunlar boy göstermeye başlamıştı. Korkmayın kısa süre sonra düzene girecek bir problemdir.

BİR YORUM YAZ