Askere Kaç Tertip Gideceğim?

askerlik celp dönemiGenç erkek ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorum “199. Doğumluyum askere kaç tertip giderim” sorusu oluyor. Bende cevap olarak bu sayfayı askere yeni gidecek kardeşlerim için hazırlamak istedim. Yani bu sayfanın içeriğinde askere gidecekler, celp dönemlerine ait bilgilere ulaşabilecekler. Böylelikle akıllarda muayene sonrası yer alan sorular olmayacak. Elinize sülüsünüzü almadan, askere kaç tertip olarak gideceğinizi öğreneceksiniz. Zaten tertip listesini asker alma başkanlığının resmi web sitesinden link olarak sizlere vereceğim. Yani uydurma tertip listesi değildir. Zaten Şubat ayında asker gönderimi başlıyor, Kasım ayında son buluyor. Hangi memleketin kaç tertip gönderdiğini öğrenmek için alt kısımda bulunan linkleri tıklayınız. Yani göreceğiniz listede yazılı tertip sıralaması aslıdır. Yani sülüsünüzü almaya giderken bile gönderileceğiniz dönem listesi aşağıdakine göre yapılmaktadır. Kendi memleketinizi bulun ve yanına bakın kaç tertip gideceğinizi öğrenin.

♣ 2012 Askerlik Celp Dönemi Listesini Görmek için Tıklayın

♣ 2013 Askerlik Celp Dönem Listesi İçin Tıklayın

♣ 2014 Askerlik Celp Dönem Listesine Göz Atmak İçin Tıklayınız

Ben listeye baktım, kaç gideceğimi hala bilmiyorum! Diyorsanız, o zaman yorum kısmından memleketinizi, kaç doğumlu olduğunuzu yazın yardımda bulunayım. Sonuçta içinizdeki heyecanı hissedebiliyorum. Bende askere giderken köşe, bucak kaç tertip gideceğimi öğrenmeye çalışıyordum. :) Elimden geldiğince yardım ederim.

Birde asker olacak kardeşlerim, lütfen bu sayfayı yakın çevrenizde asker olacaklarada ulaştırmaya bakın. Yani paylaşın onlarda askerde kaç tertip olacaklarını öğrensinler. Hayırlı TESKERELER:.

Bir önceki yazımız olan Cep Telefonundaki Virüs Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Cep Telefon Virüs, Cep Telefon Virüs Programı ve Cep Telefon Virüsünü Silme hakkında bilgiler verilmektedir.

Askere Kaç Tertip Gideceğim?” üzerine 60 düşünce

 1. Erdinç Bahadır

  Şubat 2012 de askere gidecek olanların yerleri 5 – 8 şubat tarihlerinde askerlik şubesinden yada e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. İnsana faydalı bir paylaşımdır diye söylüyorum. Zaten bu sayfanın üstünde yazılanlarda yardımcı olacak yazıdır.

  Yanıtla
 2. Serkan Güngör

  Ben normalde askere Şubat 2012 de gidecektim. Şubeye son gittiğimde bana Mayıs 2012′de gideceğimi söylediler. Ama ben Şubatta gitmek istiyorum, bunu nasıl gerçekleştirebilirim.

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Serkan kardeşim 1(Kral) tertip gitmek istiyorsan işlemlerini halletiğin şubeye dilekçe vereceksin. Bu yöntem aslında pekte işe yaramıyor diyebilirim. 2 sene önce bizim arkadaşların bir kaçıda 4 tertip gitmesin diye dilekçesini yazdı sonucunu bekledi. Ama gelen cevap yine aynıydı 4 olarak gidip askerlik görevlerini yerine getirdiler. Çünkü gidiş tertiplerini Ankara bilgisayar üzerinden belirliyor. Şimdiden sanada hayırlı teskereler dilerim.

   Yanıtla
 3. Mehmet Bayram

  Kardeş listeye baktım da anlamadım hiç bir şey! Kaç gideceğimi sana zahmet bakıver. Doğum tarihimi gün, ay, yıl olarak veriyorum. 19.01.1992 memleketim ise Şırnak ilidir.

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Mehmet askere gideceğin ay Ağustos’dur. Yani 3 tertipsin dostum, şimdiden askerlik motivasyonunu elde etmeye başla.

   Yanıtla
 4. Özgür KARADAĞ

  Sa. Kardeş ben 92/1 direk gidiyorum. Tercih ettirmedim ben, 1 gidiyorsun dediler. Şimdi herkes bir ağızdan farklı konuşuyor. Geçen arkadaşlar şubeyi aradılar, sadece yerimizi öğrenmeye gidebiliyormuşuz! Sencede doğru mudur? Bunu öğrenmek istiyorum ve şubeden gerekenleri gelip öğreninde diye ekleme yapmışlar. Yarın öğrenmeye gideceğim, eğer böyle bir şey yoksa söylede ona göre işten izin alıp, almayacağıma karar vereyim.

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Özgür kardeşim, sende 3 gideceksin diye görünüyor. Az önce asker alımı başkanlık sitesinin celp sayfasından baktım. Zaten şubeye muayene sonrası mecbur gideceksin. Çünkü sana orada sülüsünü verecekler ve askere kaç tertip gideceksin bunuda söyleyecekler. Birde sen işini garantiye almak için 1 saatlik işten izin al şubeye uğra. Ama dediğim gibi sende Ağustos sıcaklarında askerde olacaksın. Hadi bakalım sanada şimdiden hayrında teskere alman dileğiyle diyorum.

   Yanıtla
 5. Mizgin Kapar

  Ya bende Şırnak doğumluyum ama Van Edremitte oturuyom. Biliyorum ki Van 1 Şubat gidiyor. Ama Şırnaklılar ise 3 Ağustusta gidiyor. Ben şimdi van üzerimi gideceğim, yoksa Şırnakmı?

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Mizgin, Kütüğün Şırnak ilinde olduğu için oraya göre gideceksin. Yani senin Vanla orayla, burayla hiç bir alakan yok! Bende İstanbul doğumluydum, ama memleketim Iğdır iline göre gitmiştim. Bu demek oluyor ki, doğduğun yere göre değil. Kütüğünün bulunduğu memleketine göre gidersin.

   Yanıtla
 6. Volkan Bayram

  Ben 1991 doğumluyum 4 senedir üni okuyorum 5. senemde okulu mu dondurup muayene olmaya gittim. Tecilliydim tecili bozdurdum muayene oldu 2011 kasım ayında gitmek istedim 2 günle kasım celbi kapandı dediler. Şubat ayında gelip sorun dediler şubat ile kasım arasında gidebilirsiniz dediler. Ama benim ne zaman gideceğimi tam olarak söylemediler, buda büyük bir sorun oluyor. 1 ay kaldı sizce şubatta askere alırlar mı muayene oldum 2011 ekim ayında – Birde tecil bozdurdum ya 2012 de kütüğe göre mi giderim ? Yoksa ilk celpte gönderirler mi ? 01-01-1991 Kütük Torul / Doğum Yeri Adana Seyhan

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Volkan öncelikle hayatında başarılar dilerim. Sorduğun soruya cevap verecek olursam şunları söyleyebilirim. Kütüğün hangi il ve ilçeye bağlıysa oraya göre gidersin. He senin durumun tecilli olmaktan ibaretse. Seni ilk fırsatta çağıracaklardır buna emin ol! Çünkü üniversite mevzunları ansızın alınıyor diyebilirim. Benim zamanımda bir çok ünili gelmişti. Hepsi bu dertten yakınıyordu, yani askere beklenmedik gün çağırılmışlardı. Sen arada bir yakın şubenin yolunu tut bu konunun peşini kovala derim.

   Yanıtla
 7. Volkan Bayram

  Çok teşekkür ederim @Doğan, söylediklerimden Şubatta kesin giderim düşüncesini çıkarttım. Bakalım inş. Kolay gelsin sanada.

  Yanıtla
 8. Mehmet GÖKTEPE

  Ben Muğla Fethiye’den bende 2011 Ekim ayında muayne oldum doğum tarihim 25.01.1992 ben kaç olarak askere giderim doğum yeri Fethiye il Muğla’dır. Kaç tertibim hangi dönem gideceğimi bakarsanız ve bana haber verirseniz sevinirim.

  Yanıtla
 9. Metin SARIYILDIZ

  1990 Doğumluyum Kütüğüm İstanbul\Fatih 2 yıllık myo mezunuyum. 2011′in Eylül ayında tecilimi bozdurup muayenemi oldum. Kasım ayında gitmek istedim fakat Kasım’ın celbi kapandığı için gönderemediler ve en erken Şubatta gidersin dediler. Celp tercihimi Şubat olarak yaptım. Fakat gidip gitmeyeceğim belli değil dediler. Şubatın ilk haftası gel söyleyeceğiz dediler. Şubatta gitme ihtimalim nedir?

  Yanıtla
  1. Doğan (Yazar) Yazar

   @Metin bende 1990/1 olarak askerliğimi yaptım. Banada sana söylediklerinin aynısını söylediler hemen ilk tertipte postaladılar. Birde sen tecilli olduğundan seni araya sıkıştıracakları kesin diyebilirim. Yani senin ilk dönemde askere alınma olasılığın %80′dir. Sen şimdiden hazırlıklarını, jubilelerini yap hazırda bekle. TSK’nın işi belli olmaz hemen alıverirler. Zaten bu aralar askerede ihtiyaç duyulduğundan hemencecik alınırsın. :)

   Yanıtla
 10. Yaşar KESKİN

  Merhabalar. Benimde Metin SARIYILDIZ arkadaşımın durumuna benzer bir sorum olacaktı ama benimkisi ondan biraz farklı diyebilirim. Ben 1989 doğumluyum ve Amasya/merkez kütüklüyüm. 2 yıllık myo mezunuyum. Mezun olduktan sonra 2011′in ekiminde okulumdan dolayı olan tecilim bitiyordu ve kasımda askere gidecektim. Bende 2012 ocağına kadar olan bazı özel işlerim için eylülde 2 senelik tecil hakkımı kullanmak zorunda kaldım ve 2013 sonuna kadar tecilim oldu. 15 ocak 2012 tarihinde tecilimi bozdurdum ama şubat celbinin kapandığını şubatta gidemeyeceğimi söylediler. Yalnız celp dönemlerinde ise Amasya/ Merkez 92/1 gidiyor diye gözüküyor. Bende celp tercihimi Mayıs’tan olarak yaptım ve Mayısta gidersiniz dediler. Verdikleri kağıtta ise belirtilen sevk tarihinde sevk edilemeyebilirsiniz yazıyor. Bana mayıs ayının ilk haftası gibi gelin durumunuza bakarsınız demişlerdi. Şimdi acaba beni Şubatın ortaları gibi alma durumları var mıdır, ya da Mayıstan sonraya kalma durumum var mıdır? Affınıza sığınıyorum biraz uzun, karmaşık gibi oldu ama umarım derdimi anlatabilmişimdir :) Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Yaşar seninde sıkıntın olan konuyu en iyi şekilde anladım. Şimdi senin tecilin yeni yıl için sistemlere kayıt edildiğinden gitme şansın olmayabilir. Çünkü asker alımını yapan başkanlık celp dönemlerini ve muayene olan erlerin isimlerini harmanlayıp gidecekleri birlikleri belirledi. Sana son bir şans verilmiş oda devre kaybı olarak gidebilirsin. DK olarak gidersen askere yeni dönemin askerleriyle arasında 30-45 gün fark olur. Bunun net sonucunu sana veremem ama düşüncem gideceksin tarafında. Olurda bazı aksilikler yüzünden gitmezsen, gelecek haberi beklemekten başka çaren kalmıyor.

   Yanıtla
 11. Mehmet Hakoğlu

  Merhabalar, bende askere ne zaman gideceğimi öğrenemedim bir türlü fırsat olmadı. 04.08.1992 doğumluyum memleketim Kırıkkale bana yardımcı olurmusunuz? Kaç tertibim gideceğimden yana bilgilerinizi benimle paylaşın.

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Mehmet senin adına baktığım celp sayfasında Şubat ayında asker olacağın görünmektedir. Yani sen dilersen şubene git gerekli bilgilerini oradan net bir şekilde al. Çünkü 1 ay sonra askerlik maratonuna gireceksin diyebiliyorum. Olurda farklı tertiplerle gidersin orasını bilemem. Yinede demiş olduğum gibi 1 tertiplerle gideceksin kanaatindeyim.

   Yanıtla
 12. Burak

  Slm kardeş. Benim durumum karışık biraz. 87 Mayıs doğumluyum. Şimdi ben 3-4 yıldır üniversite okuyordum kaydımı bugün itibariyle sildirmiş bulunmaktayım. Kütüğüm Edirne/Uzunköprü 2 tertip gidiyolar. Ama burda okuduklarıma göre eğer yakın bi zamanda şubeye gidersem Şubat ayına ilk tertip alırlar gibime geliyor. :) Ben Uzunköprülerle 2tertip gitmek istiyorum. Şimdi ben Şubatı pas geçip Martta falan şubeye gitsem desem kaydımı sildirdim askere gitmek için diye. O zaman 2.tertip gidebilir miyim? Yoksa yarın öbür gün bir ölesine şube yerine gitsem gel sen bakayım buraya şubatta yolcusun derler mi? Yada dediğim gibi şubenin oraya gitmesem ilk tertipler gidene kadar (2.gidebilmek için) Okulda artık tecil ettirmediğinden şuan açıkta görünüyor muyum? Yoksa uzunköprülerle mi açığa çıkarım bende? Buraya kadar okuduysan sağolasın gözüne sağlık :) iyi geceler.

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Burak yorumunu okumasına okudum ama okurken akla, karayı seçtim. :P Senin durumun söylediğinden daha hiper karışıkmış. Sen kütüğüne göre hareketini yap, ama okul muhabbetin olduğundan şubeden gerekenleri öğren. Birde muayane olduysan kaçışın yok ilk gidenlerle şutlarlar. Başkalarının sözüyle adımını atma yok bekleyim gitmeyim diğer dönemdekilerle gideyim diye düşünce olmasın aklında. Ankara’dan bilgisayar kaç gideceğini belirlemişse o zaman gidersin. Yoksa gitmezsen kaçak görünürsün.

   Yanıtla
 13. Burak

  Yoklama hiç olmadım. Asıl şunu sormak istedim; Okul, kaydımı sildirdiğimi şubeye bildirir mi? Bildirirse dediğin gibi Şubatta yolcudur abbas kaçışı olmaz :) Ben işlerim gereği mayısta kütükte belirtildiği gibi gitmek istiyodum. Neyse okuyup zaman ayırdığın ve cvplar içinde ayrıca teşekkürler.

  Yanıtla
 14. Burak Özdamar

  İyi geceler arkadaşlarım ben 91 doğumluyum okulumu geçen Haziran ayında bitirdım , memleketim 3 gönderiyordu askere ben tecilli geç bozdurduğum için yetişemedim Ekim’de son muayeneler sırasında muayene oldum , Kasım tertiplerinin kontenjanı dolu olduğu için Şubat dediler ve kağıdıma da Celp dönemi kısmına 2012 Şubat yazdılar , hatta dilekçeye benzeyen bir kağıt doldurdum , ilk tertip de gitmek istiyorum diye, acaba beni Şubat’ta alırlar mı ?

  Yanıtla
 15. Can DADAŞ

  Benim işim de biraz karışık ama yardımcı olacağını düşünüyorum. Erzurum Şenkaya doğumluyum 09.04.1992 3 ay önce muayene olmaya gittim ve bana bi kağıt verdiler üstünde celp dönemim 2012 şubat ve sevk tarihi 21.02.2012 yazıldı normalde Şenkaya tertibi 4 gönderiyormuş. Bazısına soruyorum o yazan tarih değişmez diyor bazısı ise yok böyle yok şöyle diyor hiç bişy anlamadım o yazan sevk tarihinin değişme olanağı varmıdır acaba!

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Can verilen sülüsünde ne yazıyor ise ona göre adımlarını at. Sonuçta eline resmi bir kağıt geçiyor senin, dışarda onun bunun söylediği önemli değil. Umarım beni anlıyorsundur. Kağıdın üzerinde ne yer alıyorsa işlemlerini ona göre gerçekleştirmeni tavsiye ediyorum. Şimdiden hayırlısıyla askerlik görevini yerine getirmeni diliyorum.

   Yanıtla
 16. Tunahan Semiz

  Benim kütüğüm Samsun/ Salıpazarı ilçesine bağlı ama ben evim Samsun /İlkadım ilçesinde olduğu için orda muayene oldum. Şimdi ben memleketim ilkadıma göremi yoksa salıpazarına göre mi gidicem? Bir bilgi veririsen sevinirim kafam çok karıştı.

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Tunahan nüfus kimliğinin arkasında hangi il, ilçe yazıyorsa ona göre gideceksindir. Muayene olduğun yerin hiç bir önemi yok, yada yaşadığın şehrin. Sadece kütük nereye bağlıysa oraya göre gideceksindir.

   Yanıtla
 17. Aykut Yılmaz

  Merhaba Dogan ben Ankara Çankaya doğumluyum Mamak ilçesinde oturuyorum ama kütük Erzincan Kemaliye Ağustos 2011′de muane olmuştum. Ordan verilen kağıtta 21.02.2012 Şubat yazıyor arkadaşla askerlik şubesine gittiğimizde arkadaşın ne olarak gideceğini nereye düşeceğini söylediler. Ama benimki daha gözükmediğini sölediler ne yapmam gerekiyor?

  Yanıtla
 18. Uğurkan TOKCAN

  Doğan kardeş Merhaba,
  Ben 1984 doğumluyum. MYO mezunuyum ve AÖF dende okumaya devam ediyorum. Ben Şubatın ilk haftası şubeye gittim ve tecilimi bozdurdum. CELP DÖNEMİDE kütüğüme göre MAYIS 2012 seçtim. Aldığım evrakta da muhtemel celp dönemi Mayıs 2012 yazıyor.Senden öğrenmek istediğim, asker alımını yapan başkanlık celp dönemlerini ve muayene olan erlerin isimlerini harmanlayıp gidecekleri birlikleri ne zaman belirler ve ben silüsümü ne zaman alırım?

  Yanıtla
 19. Selim TANAS

  Selamunaleyküm arkadaşlar. 12.05.1985 Erzurum Yakutiye doğumluyum.
  04 Ocak 2012 tarihinde tecilimi kaldırıp muayenemi oldum. Bana verilen askerlik durum belgesinde celp dönemi olarak mayıs 2012 yazıyor ama malumunuz bu tarih muhtemel tarih kesin tarih değil. Bağlı bulunduğum askerlik şubesi (Erzurum/Yakutiye) ağustos 2012 gönderiyor. Muayenemi olduğum zaman biran evvel alınmak isdediğimi belirttim ama çokta sallayan olmadı. Bende 16 ve 18 ocakta birer tane erken silah altına alınmam için dilekçe gönderdim. Gelen cevap çok komikti insan gücü ihtiyacına göre alımlar yapılıyor gibi hususlardan bahsedildi. Ben bir buçuk yıldır nışanlıyım ve normal şartlarda tecilli olduğumu hesaplayarak bu mayısta düğün yapacaktık. Açık Öğretim kayıt yenileme tarihini kaçırmamdan dolayı tecilim kalktı ve piyangodan askerlik çıktı düğün askerlikten sonraya kaldı. Fakat mayısta askere alınmazsam eğer düğün yapmam gerekiyor. Tamamen muallakta kaldım benim mayıs 2012 de askere alınmam için ne yapmam gerekiyor. Bu durum hakkında askeri yetkililerinde herhangibir fikirlerinin olmamasıda ayrıca can yakan bi durum ben ne yapacam yardımcı olurmusunuz. Şimdiden Allah razı olsun.

  Yanıtla
 20. Doğan Yazar

  @Uğurkan kardeş kusura bakma mesajını işlerimden dolayı baya bir geç gördüm. Ama şunu söylemeliyim ki sülüsün üzerinde neler yazıyorsa ona göre gideceksin. Evrak yada farklı istek dosyası vermen bir şeyi değiştirmez. Ankara’da sistem bilgisayarı sizin yerlerinizi belirliyor.

  @Selim kardeşim seninde durum baya bir karışık sen istersen bu konuya çözüm bulmak için asker alımlarını yapan başkanlığı ara. Orası sana bu konuda bilgi alacağın kişilerin iletişim adreslerini, numaralarını verecektir.

  Yanıtla
 21. Ahmet Duran Atmaca

  S.a kardeşim ben 18/02/1992 doğumluyum. Tokat şubat götürüyordu. Ama ben devletin verdiği 6 ay tecili kullandım. İyi etmedim çok pişmanım dilekçe verdim ama Şubat yine çıkmadı + Mayısta çıkmadı. Acaba diyorum şubattan itibaren 6 ay sayıyorum Temmuz son ay oluyor. Ağustosta beni askere alırlar mı çok mantıklı bişey yürütüyorum ama geç kalmaktan korkuyorum.

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Ahmet kardeş öncelikle durumun akıl yoran bir konu ama ben bu konuda sana ne söylesem yalan olur. Tek diyeceğim Ankara’daki asker alma başkanlığının telefonunu yakın şubeden iste ve onları arayarak bu konu hakkında detaylı bilgiye kavuş. Bu sorunun cevabını sanalda arama boş yere vakit harcama böyle konu üstünde. Çünkü kalkıp normal insan ağzından çıkan söze aldanacak olursan yarı yolda kalırsın. ;) Kimse bu konuyla alakalı sana böyle, şöyle yap diyemez.

   Yanıtla
 22. Ogün Ataç

  Merhaba benim kütüğüm Elazığ sivriceye kayıtlı celp dönemine göre kasım gidiyorum bu kesin tarihmi Ağustos gitme ihtimalim varmı…

  Yanıtla
 23. Şafak Sezer

  Merhaba ben 07.06.1993 Kocaeli/Gebze doğumluyum ne zaman kaç tertip nereye düşerim yardımcı olur musunuz?

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Şafak 2013 yılına ait celp dönem listesinin linkini konu arasına ekledim oradan kontrolü gerçekleştirebilirsin.

   Yanıtla
 24. Doğan Yazar

  Arkadaşlar yeni askere gidecek olanlar lütfen üst taraftan celp listesini gözden geçirsin. Eğer ki anlamadığınız nokta olursa lütfen yorum bırakınız. Herkes kestirmeden kaça kaç gideceğini öğrenmek istiyor. Lütfen böyle yaklaşımda bulunarak yorum atmayınız aksi takdirde cevaplama yapmayacağım.

  Yanıtla
 25. Serhat ILGIN

  20 haziran 1991 doğumluyum. Askerliğim 2 yıllık okuduğum için tecilliydi fakat okul bitmedi halen devam ediyor 3. senesine bende Eylül ayındaki kpss sınavından sonra tecilimi bozdurup gitmeyi düşünüyorum. Aralık veya kasımda mı alınırım yoksa yeni dönem alımlarda mı giderim askere? Sağlık meslek lisesi mezunuyum sağlıkçı olarak gitme durumum nedir?

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Serhat kesin sağlıkçı olarak gidersin orada güzel bir sınıfta yer alırsın. Ama açık öğretim okuyorsan okulunu orada devam ettirebilirsin. Yada 1 sene daha bekle derim yani sorundaki cevap senin ruh halinde yatıyor ne desem yalan olur.

   Yanıtla
 26. Fadıl Yeşilpınar

  25/02/1984 doğumluyum 4 senelik üniversiteden bu haziranda mezun oldum. Tecil hakkım ne zamana kadar? Yapmam gereken işlemler nelerdir? Yardımcı olursan sevinirim.

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Fadıl kardeşim öncelikle hayatında başarılarının devamını dilerim. Bu sormuş olduğun soruya çok yabancı kaldığımdan sana bir kaç öneride bulunmak istiyorum. En yakın askeri şubeye giderek bu sorularına en mükemmel cevapları bulabilirsin. İnternet üzerinden vereceğim cevaplar seni tatmin etmeyecektir bu yüzden gerekli makamları bir kereye mahsus araman en güzeli olacaktır.

   Yanıtla
 27. Özkan Yalçın

  Ben 25.06.1989 sinop/ayancık doğumluyum lise meğzunuyum ve askerliğimi 2 sene teğcil ettirdim celp dönemi olarak kasımı gösteriyo acaba ben tam olarak ne zaman giderim ve kaç giderim lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
 28. Mustafa Melih

  Hocam merhabalar. Ben kafamdaki soru işaretlerine bir türlü çözüm bulamadım ve sizden yardım rica ediyorum.. Ben 25 kasım 1991 Isparta/Yalvaç kütüğüne bağlı 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu henüz mezun olan biriyim.. Aslında Şubat 2012′de mezun oldum fakat okul bazı sıkıntılar sebebiyle henüz çıkışımı verebildi.. Okuduğum okul Turizm ve Otel İşletmeciliği olduğu için, artık benim hemen askere gidip gelmem gerekiyor. Bu yüzden en erken ne zaman olcaksa o zaman askere gitmek istiyorum. Sorum şu: Bugünün tarihi itibariyle, başvuru yaptığım takdirde hemen önümüzdeki tertip dönemi Kasım 2012′de gitme şansım nedir ? Birde biraz araştırma yaptım. Bir dilekçeden bahsedilmiş. Ankara’ya gönderilen dilekçeye, askere erken gitmeyi gerektiren bahaneyi yazıp postaladığımız zaman erkenden alma durumu oluyormuş. Birde Devre kaybı nedir, onu merak ediyorum.. Çok uzun oldu özür diliyorum ama toparlarsak eğer..

  - Hemen yarın başvursam muayene olsam, Kasım 2012′de gitme şansım olurmu ?
  - Dilekçe yazsam erkenden alınma şansım olurmu ?
  - Devre kaybı olarak gidersem hemen gitme şansım olurmu ?

  Sizden en kısa sürede cevap bekliyorum.. Saygılar.

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Mustafa kardeş sorularının cevabını şöyle sıralayayım.

   - Yarın muayene olsan gitme şansın düşük çünkü dönemlere göre asker alımları yapılmıştır. Anca DK (Devre Kaybı) olarak gidersin. Oda şubenin tavrına bakar.
   - Dilekçe yazarsan o dilekçe en az 1 ay içerisinde cevaplanır çünkü TSK yoğun şekilde çalıştığında cevaplamalar geç gelebiliyor. Bunu nerden biliyorsun? Diyecek olursan, ben erken teskere hakkı kazanmıştım Ankara’ya dilekçe gönderildi cevap ben teskereyi aldıktan 10 gün sonra gelmiş. Arkadaş söylemişti :) o yüzden fazla aldanma.
   - DK olarak gidersen hemen gitme şansında yüksek olur yani bugün askere gideceksin deseler en geç 5 gün içinde birliğe teslim olmak zorunda kalacaksın. :)

   Hadi bakalım şimdiden Allah’ım yar ve yardımcın olsun Mehmedim :)

   Yanıtla
 29. Mehmet Binbuğa

  Merhabalar, benim kafamı karıştıran çözemedigim konularda yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdi ben 2006/2007 ögretim yılında liseden mezun oldum. 1989 dogumluyum ve 2008 yılında lise mezunu oldugum için tecil işlemimi kullandım buda 3 yıldı galiba. sonra 2010 yılında meslek yüksek okuluna kayıt oldum ve okurken ögrenci belgemi okul gönderiyordu. sonra 2012 yılı haziran ayında mezun oldum. şuanda tecil hakkım varmı? açık ögretim 3. sınıfa sınavsız dikey geçiş yapmak istiyorum. şuanda askerlik şubesine gitsem muanyene olup tecil edebilimiyim. açıkögretimde tecil kayıdı istiyor. geç kalmışmıyımdır acaba. bide okula kayıt olmasamda tecil hakkım varmı? varsa kaç yıl. cevaplarızı bekliyorum.

  Yanıtla
 30. Gökhan Aktan

  Arkadaşlar ben 2012 Nisan üniversite 4 yıllık fakülte mezunuyum, bildiğim kadarıyla 2 yıl tecil ettirme sürem var. Şu an kasım ayındayız hala şubeye gitmedim cezaya girmiş olabilir mi? Cevabınızı bekliyorum.

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   Bu konuya dayalı detaylı bilgilerin cevabını en yakında bulunan şubelerden alabilirsiniz. Şimdi kalkıp burada ne desek yalan olur, en doğrusu Ankarayı TSK araman olacaktır.

   Yanıtla
 31. Fatih Muyan

  Ben 20,04,1990 İstanbul doğumluyum kütük olarak Samsun terme görünüyorum tecilim 31,12,2012 de bitiyor İstanbul Büyükçekmece’de ki askerlik şubesinde tecil işlemlerini yaptım fakat benim merak ettiğim Samsun Terme’nin mi yoksa İstnbul Büyükçekmecenin mi göndereceği döneme göre gideceğim ben kaç giderim abi bana bunun cevabını kim verecek ya :(

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Fatih senin kimliğinde kütüğün neresi yazıyorsa ona göre gideceksin. Yani doğduğun, yaşadığın yer önemli değil nüfusa kayıtlı olduğun il, ilçe doğrultusunda tertibin belli olur.

   Yanıtla
 32. Burak TUTAK

  Ben 25.03.1987 Bulgaristan doğumluyum. İstanbul’da oturuyorum. İki yıllık bir bölüm okudum daha yeni bitti. Dakat 2015 yılına kadar tecilliydim. Ne zaman gidebilirim?

  Yanıtla
 33. Hakan Duman

  Biraderlerim bilen varsa söylesin ben 11. ayın 1′inde kimlikte samsun salı pazarı doğumluyum kaç gitcez biz bilen varsa veya nereden bakılıyorsa netten. Söylerse on numara olur her şey vatan için!

  Yanıtla
 34. Gökhan Usanmaz

  Merhaba doğan bey,
  Benim askerliğim 2013 Şubata kadar tescilli 20.11.1989 Sakarya doğumluyum. Şubatta gitmek istiyorum alırlar mı? Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler. :)

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Gökhan sorusuna değindiğin konuya cevap vermek saçma olabilir. Çünkü TSK ve yakın çevre şubelerin ne yapacağı belli olmayabiliyor. Bu yüzden en iyisi sen yakınlarında bulunan şubeleri arayarak yada oralara giderek cevap alman daha sağlıklı olacaktır. Birde muayeneden önce dilekçe yollayabiliyorsun erken almaları için kabul etmeleri gerekiyor diye biliyorum.

   Yanıtla
 35. Şükrü Başer

  Eylül’de MYO’dan mezun oldum askerliğimi okul tecil ettirmişti ve mezun olunca da tecil bozulmuş ben bunu 2 gün önce muayene olduğumda söylediler. Ben Afyonlu’yum 2013 celp tarihine göre de askere Mayıs ayında alıyorlarmış ama ben Mayıs ayında gitmek istemiyorum. Ben Şubat veya daha öncesinde gitmek istiyorum bana Mayıs ayında gideceksin dediler ve ben doldurduğum formda ilk olarak Şubatta gitmek istiyorum. Normal celp tarihinde gitmek istemiyorum dedim acaba beni Şubatta alırlar mı 92 doğumluyum şimdiden teşekkürler…

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Şükrü celp listesinde ne gördüysen o dur arkadaşım gideceğim tarihin. Çünkü bende zamanında bu şekilde gitmiştim yani şube bu konularda yardım edemiyor. Anca doldurduğun form onay görürse bir ihtimal erkenden alınabilirsin düşüncesindeyim. Ne yalan söyleyeyim bundan 3 sene önce benle muayene gelen çoğu arkadaşım erken gitmek için form doldurmuştu. Gelen sonuç olumsuzdu, sen yinede ümitlenme derim!

   Yanıtla
 36. Askere Ne Zaman Gideceğim 2013

  İsmim Selman bende Iğdırlıyım ve kütük kayıtlarımda orada. Acaba diyorum beni hangi mantığa göre alırlar askere! Çünkü ben İstanbul’da doğdum büyüdüm şimdi nereye göre hesaplama yapacağım anlam veremedim yardım ediniz lütfen.

  Yanıtla
 37. Eray AYDIN

  Mrb dostum zahmet olmazsa benimde bir sorum olucak iyice aklım karıştı. 1989 doğumluyum. Askerlik tecilimi ekim 15-20 arasında kaldırdım. Bana kasımda yer olmadığını şubatın 2′sinde aramamı söylediler. Şimdi Celp Dönemlerine Bakıyorum Bursa Yıldırım Mayıs yazıyor. Acaba Şubatta gidemeyecek miyim? Anlamadığım konu ise bana verdikleri kağıtta Şubat 2013 yazıyor yardımcı olursan çok memnun kalacağım sana zahmet…

  Yanıtla
  1. Doğan Yazar

   @Eray şimdi sana burada resmi bir açıklama da bulunmak yanlış olur düşüncesindeyim. Zaten şuben sana gereken bilgilendirme de bulunmuş. Dilersen birde Ankara’da bulunan Genel Kurmaylığa bağlı noktaları arayarak doğru yol çizebilirsin.

   Yanıtla
 38. Hüseyin Tercan

  Merhaba ben askere ne zaman gidiceğimi bilmiyorum bir öğrenebilir misin kardeş? Merak ediyorum 18.06.1994 doğumluyum bakarmısın ne zaman gidiyorum bekliyorum…

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>