Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

 • 19 Kasım 2014
 • 139 kez görüntülendi.
Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayaklarda koku genellikle ayakta bulunan ter bezlerinin terleme yapması sonucu meydana gelmektedir. Nemin bulunduğu bölgeleri seven bakteriler genelde ayaktaki ölü derilerle beslenmekte, beslenen bakteriler ayakta kötü kokuya neden olmaktadır. Bakterilerin bulaştığı ayakların nemlenmesine neden olacak şeylerin başında (örnek olarak spor yaparken kullanılan ayakkabının hava almaması, içi ıslak ayakkabıyı giymek) hemde kokan ayağın kokusunu artırmaktadır.

Bu yazılanlara bağlam olarak ayak kokusundan kurtulmanın başlıca yolları vardır.

Mesela ayağınızdaki kokunun çekilmez bir hal alması hem sizi hemde çevrenizdekileri rahatsız edebilmektedir. Bu yüzden ayaklarınızı kokudan men etmek adına temizliğini iyi yapmanız gerekiyor.

Ayak kokusuna engel olmak için yapılması gerekenler sırasıyla şöyledir;

 1. Giydiğiniz çorapları sıklıkla değiştirin ve pamuk olmasına önem gösterin.
 2. Ayağınızda kokan bölgelere nem emici pudra uygulayın. (Ayak altına ve parmakların arasına)
 3. Doğrudan ayağı terlemeden önleyecek losyonlar mevcuttur. Yakındaki eczaneden ayak ter önleyicisi losyonlardan kullanabilirsiniz.
 4. Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra içindeki nemin kuruması için ayakkabıların havalanmasını sağlayın.
 5. Her daim aynı ayakkabıyı kullanmaktan kendinizi alıkoyun. Eğer imkanınız var ise 2 veya daha fazla ayakkabıları günlük olarak değişimli giyin.
 6. Kömür içeren ayakkabı tabanlarını kullanabilirsiniz.

Ancak yukarıda yazılanlara istinaden ayaklarınızı günlük olarak yıkayın. Çünkü ölü deriler altında yuva yapan bakterileri ayaklarınızdan arındırmanız gerekiyor. Birde her banyoya girdiğinizde ayak taşı ile ölü derileri ayaklarınız üzerinden temizleyiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Semih dedi ki:

  İşten eve geliyorum ayağımda fena bir koku oluyor hatta kendi ayaklarımın kokusundan iğreniyorum. Misafirliğe bile giderken utanarak oturuyorum ortamda dediklerinizi deneyeceğim umarım kokuya bir çözüm olur. Askerden sonra ayağımda koku oluşması başladı bu benim için üzücü bir durum. 🙁

BİR YORUM YAZ