Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

  • 10 Aralık 2014
  • 116 kez görüntülendi.
Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayaklarda oluşan mantar enfeksiyonu fark edildiği an tedavi edilmelidir. Ayak derisinde en çok rastlanan cilt rahatsızlığı olan ayak mantarı, şiddetine göre farklı tedavi yöntemleri ile iyileştirilmektedir.  Bu rahatsızlığın en kötü yanı, çabuk tedavi edilmediğinde ayağın diğer kısımlarına da bulaşmasıdır. Hatta ayak mantarı olan biriyle aynı terliği kullanmak, mantar enfeksiyonunun size de bulaşmasına neden olur.

İnsanların yanı sıra hayvanlar da ayak mantarı taşıdığından hayvanların taşığı mantarı temas ettikleri insanlara  bulaştırdığı gözlemlenmiştir.

Peki, ayak mantarı nasıl geçer?

Ayak mantarı tedavi edilmediği takdirde, geçmesi zor bir cilt hastalığıdır. O nedenle, ayak mantarı sorunuyla karşı karşıya kalan kişiler bir an önce doktora gitmeli ve doktor tarafından verilen tedaviyi uygulamalıdırlar. Ayak mantarı ilaçla tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Hafif durumlarda doktorlar tarafından mantar olan kısma sürülmesi için anti-fungal kremler verilir. Bu kremler, ayak mantarının yan etkilerinden olan kaşıntı ve yanma hissinin hafiflemesine ve ayak mantarının iyileşmesine yardımcı olur. Daha şiddetli ve rahatsızlık verici durumlarda ise; ağızdan alınan anti-fungal ilaçlara başvurulur.

Ayak mantarı sorunundan kurtulmanıza yardımcı olacak diğer yöntemler şöyledir:

  • Ayaklarda kan dolaşımını hızlandıracak egzersizler yapmaya çalışın. Mantarlı bölgede kan dolaşımı artınca, iyileşme süreci de hızlanacaktır.
  • Ayaklarınızın ve ayak parmağı aralarının her zaman kuru olmasına dikkat edin. Ayaklarınız nemliyken ayakkabı veya çorap giymeyin.
  • Ayaklarınızın hava alacağı ve terlemeyeceği ayakkabılar giymeyi tercih edin.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, bol vitaminli ve proteinli gıdaların alımını arttırın. Güçlü bir bağışıklık sistemi, ayak mantarı gibi birçok cilt sorunuyla da savaşmanızı ve vücut direncinizi korumanızı sağlar.
  • Ayaklarınızı sirkeyle yıkayabilirsiniz. Çünkü sirke asidik bir yapıya sahip olduğundan, ayakta oluşan mantar sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ