Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

 • 18 Kasım 2014
 • 242 kez görüntülendi.
Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Bademciğin iltihaplanması ve şişmesi insanı hayatından bezdirir desek yeridir. Hatta öyle zaman oluyor ki öksürük rahatsızlığı yaşayan birinin akabinde bademcik problemi yaşaması gerçekten düşünülenden kötü bir durum. Bademciğin iltihaplanması sonucu meydana getirdiği rahatsızlıkların başında boğazda ağrı, ateşlenme, yutkunmada zorlanma ve halsizlik bazında rahatsızlıklar boy göstermektedir. Hatta bademciklerin iltihaplanması küçük yaştaki çocuklarda daha sık görülürken yetişkin olan kişilerde de sezon fark etmeksizin meydana gelebilmektedir. Genelde her yaş insanın bu hastalığına karşılık antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Fakat bu rahatsızlıklardan antibiyotik ilaçlar kullanmadan da kurtulmak mümkündür. Yapacağınız bir kaç doğal ve bitkisel yöntemlerle de bademcik iltihabından kurtulmanız mümkündür.

Bademcik iltihaplanmasına ve şişmesine karşılık uygulanabilecek bitkisel çözümler sırasıyla şöyledir;

 • Adaçayı iyi bir baharat olmakla birlikte etkili bir antibiyotiktir. Bal ve sirke adaçayıyla karıştırılarak içilirse iltihaplanan boğaz ağrısına iyi gelmektedir.
 • Gül yapraklarını toplayıp suda kaynatın ve kaynatılan yaprakları ılık olana kadar bekletip sonra gargara yapın. Yapılacak bu yöntem sayesinde boğaz iltihabından kurtulabilirsiniz.
 • Ilık bir suya limon sıkılır ve içilir böylece boğaz ağrısını bir nebzede olsa yumuşatmış olursunuz.
 • Yabanmersini boğaz ağrıları için etkili bir çözümdür.
 • Bolca yeşil sebzeler tüketin ve vücut direncinin artmasına yardımcı olun.
 • Bolca ılık su için ve sıvı gıdalar tüketin. (Çorba, Bitki çayları)
 • Sigara içmeyin ve oksijeni bol alanlarda yer alın.

Eğer tüm bu doğal yöntemlere rağmen boğaz ağrınız ve vücutta halsizlik 2 günden fazla sürüyorsa en kısa sürede KBB uzmanına başvurunuz. Uzman tarafından antibiyotik ve ağrı kesici tedavisine başlanır.

Şimdiden bademcik rahatsızlığı çekenlere geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Türkan dedi ki:

  Ilık suya limonu sıktım ve içtim çok faydasını gördüm diyebilirim. Boğazımda ki ağrı yara gibiydi çok hissediyordum hatta yutkunamıyor dereceye gelmiştim ama sunulan yöntemle ağrıyı dindirdim. Teşekkür ederim hazırlayana.

BİR YORUM YAZ