Beyaz Ekmeğin Zararları

  • 22 Aralık 2014
  • 44 kez görüntülendi.
Beyaz Ekmeğin Zararları

Ekmek çeşitleri arasında genelde toplum olarak en çok beyaz ekmek tüketimi yapılmaktadır. Kökeni çok eski zamana dayanan tam duğday ekmeğini bile insanlara unutturan beyaz ekmek, insan bedenine faydasından çok zararı vardır. Mesela normal bir insan gün içerisinde yemeklerin yanında beyaz ekmek tüketimi yapıyorsa, günlük kalori miktarının üçte birini beyaz ekmekten almaktadır. Dememiz o ki; beyaz ekmek insan vücudu için basit enerji kaynağı olduğu gibi, kana çabuk karışarak şeker salgılaması yapan besinlerden birisidir. Yazdıklarımızdan yola çıkarak beyaz ekmeğin yararlı olmadığını anlamak mümkün. Bu nedenle toplum tarafından vazgeçilmeyen beyaz ekmeğin bilmemiz gereken yararından fazla bir çok zararı bulunmaktadır.

Beyaz ekmeğin zararları ise şöyledir:

  • Vücuda yarar derecede vitamin ve minarele sahip olmayan beyaz ekmek, besleyici hiç bir özelliği beraberinde getirmemektedir. Ancak buğday önemli bir besin kaynağı sayılabilir, fakat beyaz ekmeğin yapımında buğday üzerindeki yapılan işlemler tüm yapısının yok olmasına neden olmaktadır.
  • Beyaz ekmekte insan vücuduna yarayacak bir besin kaynağı bulunmadığından vücutta yanlızca geçici süreliğine aşırı doygunluk hissi sağlar. Böylece vücut kendini kandırıp kısa süreliğine de olsa açlık hissetmemiş olur. Bunların yanı sıra birde sindirim ve boşaltım görevini yerine getiren organları fuzuli çalıştırmış olur.
  • Yukarıda yazdığımız paragraf içerisinde de söylediğimiz gibi vücudun şeker seviyesini hızlı bir şekilde arttırdığından şeker hastalıklarına yol açabilir.
  • Bağırsakların normal çalışımısını engellemeye, tansiyon bozukluğunun en önemlisi kalp ve damar hastalıklarının meydana gelmesini sağlar.
  • Beyaz ekmekten alınan şeker kolaylıkla kana karışıp vücudun fazlasıyla kalori almasına neden oluyor. Kalori depolayan bir vücutta doğal olarak kilo almaktadır.
  • Ekmeğin yapısı gereğince hamurunda posa olmadığından kabızlık sıkıntısı yaşatmaktadır.

Unutmayın, beyaz ekmeğin yapımı sırasında düşündüğünüzden fazla katkı maddeleri kullanılır. Kullanılan bu katkı maddelerinin bir çok hastalığın habercisi olacağı inancının kaybetmemek gerekir. Çünkü beyaz  ekmeğin içine koruyucu özelliğe sahip olan asit koyulduğundan migren ağrısını tetiklemektedir. Son olarak beyaz ekmeğin yapısı gereği renklendirici, tatlandırıcı ve kıvam arttırıcı maddeler kullanılır her kullanılan katkı maddesi de insan vücudunda farklı hastalıklara yol açar.

Tüm bu paylaşılan bilgilere rağmen beyaz ekmeğin tüketimine devam etmek ister misiniz?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ