Bilgisayara Bulaşan Virüsler Nasıl Temizlenir?

bilgisayar virüslerMilyonlarca insan kendi zekasına güvendiği için bilgisayarına virüs koruma programı kurmaz. Bu yönteme başvurarak hareket eden insanlar her zaman kazaya kurban giden taraf olmuşlardır. Düşünceleri altında “ben bilgisayardan anlıyorum, virüs bulaştıracak kadar geri değilim” sözleri yatıyor. Nedense bu düşünceye sırtını dayayan ve emin adımlar atan herkesin bilgisayarına bilinmedik yerlerden virüsler bulaşmayı başarmıştır. Zaten virüslerin bir çoğu bulaştıktan sonra etkisini göstermeye başlar. Virüsün bilgisayar üzerindeki olumsuz etkileri akıl almaz şekildedir. Bu yüzden her daim bilgisayarlarınız üzerinde anti-virüs yazılımlarından birini bulundurmaya önem verin. Virüstür, geliyorum demez direk sistemi bile çökertebilir. Peki hadi şimdi bilgisayarda bulunduğuna emin olduğunuz zararlı virüsten nasıl kurtulacaksınız? Bu sorunun cevabına vermeye çalışayım, belki bilgisayarınızın ömrünü yiyecek beladan kurtulmuş olursunuz.

Bilgisayara Beklenmedik Yerden Sızan Virüsleri Nasıl Temizleriz:

  1. İnternetten McAfee, Kaspersky ve bunlar gibi güçlü virüs programlarından birisini indirin. Kurduğunuz programla bilgisayarınızı baştan sonra tarayın. Baktınız bu yöntem işinizi görmüyor o zaman ikinci söyleyeceğim yöntemi deneyin.
  2. Bilgisayarınıza ComboFix adlı programı indirip kurun. İndirdiğiniz .exe uzantılı dosyayı tıkladığınızda sistem otomatik taranacak ve saklanan, gizli virüsler kökten silinecektir. Şahsen ben ayda 1 defa bu yöntemi deniyorum.
  3. Yukarıdaki yöntemler bazen olumlu sonuçlar vermeyebilir. Çünkü işletim sistemine ait dosyalarınız zarar gördüğünden işlemler başarı göstermemektedir. Bu yüzden bilgisayarınızın önceki tarihlere yedeklenmiş sistemini geri yükleyin. (Sistem Geri Yükle)

Virüslerin Nasıl Temizleneceğini Bilgisayar Konusunda Başarılı Bir Ağızdan Dinleyelim:

Get the Flash Player to see this content.

Ben söylenilen ve anlatılan her yöntemi denedim ama virüsü silemedim! Diyorsanız, en son çözüm olarak bilgisayarınızın işletim sistemini formatlayıp yeniden kurmak olacaktır. Bu konu hakkında soru ve düşüncelerinizi yorum kısmından ulaştırarak ben tarafından gerekli cevabı alabilirsiniz. Herkese virüssüz günler dilerim. :)

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Kasası Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Bilgisayar Kasası Temizliği, Bilgisayar Performansı ve Masaüstü Bilgisayar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>