Bozuk Et Nasıl Anlaşılır?

 • 29 Aralık 2014
 • 30.234 kez görüntülendi.
Bozuk Et Nasıl Anlaşılır?

Hepimizin bilmiş olduğu üzere tüketimini yapmış olduğumuz besinlerin tazeliği sağlığımız açısından büyük önem taşırlar. Ülkemizde sıkça kullanılan besin kaynaklarının başında da et ve et ürünleri gelmektedir. Ancak ürünlerin bozuk olması durumunda zehirlenme vakıaları meydana gelebileceği gibi sağlığımız açısından bizlere ciddi zararlar verebilir. Çünkü et, yapısı gereğince bakteri ve virüs gibi tehlike saçan organizmaları taşıyabildiğinden sağlığımızı riske atabilmektedir. Peki, insan vücuduna yararı olduğu gibi bozuk olduğu takdirde zararı olan etin bozulmuş olduğunu nasıl anlayabiliriz?

 • Renk değişimi işinizi kolaylaştırabilir.

Etin bozulduğunu anlamanın en kolay yollarından bir tanesi de renk kontrolü yapmaktadır. Bilindiği üzere etin genelde rengi kırmızıdır ve parlaktır. Olur da etinizin rengi mor rengine yakın bir hale gelmişse bilmelisiniz ki etiniz bayatlamıştır. Bunun yanı sıra et üzerinde yeşil veya siyah tarzı noktalar belirginleşmiş ise bu da etin bozulduğunun habercisidir.

 • Etin normalin dışında kokmasına dikkat etmelisiniz.

Unutmamalısınız ki, genelde kırmızı etlerin koktuğunu anlamak için bir diğer yol etin meydana getirmiş olduğu kötü kokudur. Çünkü bozulmuş et, çekilmesi zor kötü kokuya sahip olmaktadır. Hoşlanılmayan bu kokunun meydana geldiğini hissettiğiniz an etin bozulmaya başladığını anlayabilirsiniz. Fakat her kötü kokuya sahip olan etin bozuk olup olmadığını anlamak zor bir yöntem olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınız vakit etin nasıl saklandığını ve hangi şartlar altında muhafaza edildiğini bilmeniz gerekir. Eğer tereddütleriniz varsa ete yaklaşın ve tekrar kokladığınız vakit burnunuza bozuk yumurta kokusu ya da ekşi bir koku geliyorsa et kesin bir dille bozulmuş demektir.

 • Etin yapısını kontrol edin.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi taze et, her daim parlak görünüme sahip olması gerekir. Parlak olmasından ziyade eti elinizle kontrol ettiğiniz takdirde bir yapışma durumu söz konusu olmuyorsa etin sağlıklı olduğu anlamını taşır. Ne var ki bozulmuş olan ette durumlar tam tersidir. Zaten bir etin parlaklığını yitirdiğini görüyorsanız bilin ki, o et bozuk olmasa bile tazeliğini kaybetmiştir.

Uygulanabilecek bu üç yöntem sayesinde bozuk olan etleri tespit etmeniz mümkündür. Olur da yazımızla ilgili sormak ya da öğrenmek istediğiniz bir şey olur o zaman lütfen yorum alanımızı kullanabilirsiniz. Son olarak konumuzla alakalı bir video paylaşacağız böylece konuya daha iyi hakim olacağınızı düşünüyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Gülcan dedi ki:

  Gerçekten bozuk et yemekten kendinizi alıkoyun ve etten ziyade tüm besinlerin son kullanım tarihine göz atın derim. Şuan ülkemizde gıda sektörü nankör bir sektör olduğundan kimsenin malına güvenmeyin. Birde et aldıysanız dolabınızın derin dondurucu bölümünde saklamanız gerekir. Kurban etlerimi genelde ben 1 yıl boyunca böyle gönül rahatlığıyla saklıyorum. Bilgileriniz için teşekkürler SB sitesi.

 2. Ferda dedi ki:

  Güzel bilgileri paylaşmış olduğunuzu düşünüyorum ama bizim insanımız kurban bayramında bile kesmiş olduğu eti 2 yıl boyunca buzlukta saklayıp tüketebiliyor. Bence sağlığını düşünen böylesine bilgilendirici konuların araştırmalarını yapmalı.

 3. Ali dedi ki:

  Mrb kurbanda kesilen ve yaklaşık 10 saat dinlenmesi için buzdolabının sebzelik bölümünde beklettiği mis etin kısmi bölgelerinde biraz grilik olduğunu farkettim ama çok ağır bir koku yoktu ette bu durumda eti yiyebilirmiyiz zaten o andan itibaren barcalayip difrize koyduk.

BİR YORUM YAZ