Çadır Nasıl Kurulur?

  • 19 Ocak 2015
  • 73 kez görüntülendi.
Çadır Nasıl Kurulur?

Doğada kamp kuracak kişilerin konaklamak için başvurdukları yöntemlerden biri şüphesiz çadır kurmak diyebiliriz. Çünkü bir kampçının olmazsa olmaz malzemeler listesinin başında kesinlikle çadır bulunmaktadır. Ancak çoğu kişi yanında bulundurduğu çadırın nasıl kurulacağı hakkında bilgi sahibi olmadığı için bu yazımızda çadırın nasıl kurulduğu ve çadır kurarken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgilerin paylaşımını yapacağız.

Peki, çadır nasıl kurulmalıdır?

  • Öncelikle çadır kurulumuna başlamadan önce doğru yer seçimi yapmanız gerekir. Çadırın kurulacağı alanın düz ya da eğimli olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra sırt üstü yatarken sırtınıza batabilecek cisimlerin temizlenmesi sağlık açısından iyi olacaktır.
  • Çadırın alt taban bölümüne nemlenmeye karşı dayanıklı taban malzemeleri yerleştirilmelidir.
  • Çadır kurma işlemine başlarken çadırın ön kapısı kapatılmalıdır. Daha sonra çadırın kapı bölümü giriş çıkış yapılacak alana doğru bakacak şekilde ayarlanmalı, sonra çadırınızın dört bir ucunu tutturmanızı sağlayacak gergi ipleri için kazıkları yere çakmalısınız.
  • Sıradaki işlemde ise çadır yapısına göre direklerin yerleşimini yapıp yuvalarına olması gerektiği gibi geçirin. Gergi iplerinizi kullanarak çadırın uçlarını bağlama işlemini tamamlayın. Çadıra özel olarak güneşlik veya yağmurluk bulunuyorsa herhangi birini takabilirsiniz.
  • Çadır kurulumunun sonlarına doğru gelirken şimdi kenar gerileri için yere kazık çakmalı, gergi iplerimizi kazıklardan geçirmeliyiz. Sıra bütün iplerin gerginleştiğini kontrol etmeye ve çadırın kenarlarını kontrol ederek kurulum işlemini sonlandırabilirsiniz.

Çadır kurduktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

  • Hava şartlarına göre çadırın etrafı kazılması gerekebilir. Mesela bulunduğunuz yerde yağmurun yağacağını düşünüyorsanız çadırınızın etrafına hendekler açmalısınız. Böylece çadırınızın su basma olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz.
  • Çadıra ait diğer malzemeleri ve yiyecek içeceklerinizi çadırın içinde saklayın. Böylelikle hem çadırı toplarken malzeme arama derdine düşmeyeceksiniz, hem de olası hırsızlık durumlarına karşı önlem almış olacaksınız.

Unutmayın, doğada çadır içinde kalmanın farklı bir keyfi ve heyecanı vardır. Her yıl bir kere de olsa kendinizi kampçı moduna sokarak böylesine güzel etkinliklerde bulunabilirsiniz. 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ