Cep Telefonundaki Virüs Nasıl Temizlenir?

cep telefon virüsKullanılan cep telefonuna bilinmedik yerlerden bulaşan virüs nasıl temizlenebilir? Bu sorunun cevabını yazılı bir şekilde verme gayretini göstereceğim. Biliyorsunuz teknoloji ilerliyor, hatta öyleki kullandığımız bilgisayarların yerini akıllı telefonlar tutmaya başlıyor. Durum bunlardan ibaret olunca, hackerler bilgisayar sistemlerinden elini çekip telefonlara yöneliyorlar. Bunun faturası yine tabi her zaman ki gibi insanlara yani bizlere patlıyor. Daha önceleri aslında telefona bulaşan virüsler pekte fazla dikkate alınmıyordu. Ama üretimi yapılan son model telefonlar insanların gözdesi olduğu için bulaşan virüslerde gözardı edilmiyor. Bende internette ötede, beride  dolaşırken forum sitesinin birinde bu başlık altında paylaşılan konuya gözüm çarptı. Konu içeriği oraya üye olan biri tarafından soru tadında yazılmış. Ama kimse cep telefon belleğine bulaşan virüsleri silmenin yoluna cevap vermemiş. Aslında bu konu dikkate alınmalı ve bilgiye sahip insanlar tarafından çözümlenmeli ve cevaplanmalı diye düşünüyorum.

Tabi bazıları kendi menfaat giderlerini düşündüğü için diğer insanlarla bir şeylerin paylaşımı içerisine girmekten aciz davranıyor. Bu tarz insanlara inat bende bu sayfayı hazırlama gereğinde bulundum. Birazdan sizlerle telefonunuza bulaşan virüslerden nasıl arınacaksınız bunun yöntemlerini yazılı paylaşacağım.

Cep Telefonu Virüs Temizleme:

  1. Kaspersky Anti-Virüs Mobile yazılımını bilgisayarınıza indirin ve cep telefonunuzun hafızasına yükleyin. Telefon içerisinde kurulumunu yaptığınız virüs programı sayesinde beyinde olan bütün kötü içerikler ve yazılımlar Kaspersky tarafından güzelce temizlenecek.
  2. Nokia markalı dokumatik telefona sahipseniz OVİ adlı mağaza sitesine giriş yapın. Orada virüsleri temizleyen uygulama dosyaları olacaktır. Uygun olanı kendinize indirebilirsiniz.
  3. *#7370# bu kodları kullanarak telefonunuzu orjinal ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu yöntem Nokia’nın bazı üst modelleri içindir. Zorunlu kalmadıkça bu yöntemi kullanmanızı tavsiye etmem.
  4. En son olarakta format atabiliriz. Bunun için telefonunuzun ayar bölümünü kurcalayın. Fabrika ayarlarına dön seçeneğiyle telefonunuzun beynini komple sıfırmış gibi tazeleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken takılı hafıza kartını çıkartmalısınız. Hafıza kartını bilgisayara takarak virüs taraması kontrolünden geçirin. Gerekirse biçimlendirin gitsin. Çünkü bazı virüsler resimlere, müziklere ve aklınıza gelmeyecek bazı noktalara bulaşmaktadır.

Yukarıda yazdıklarım tamamen kendi telefonum üzerinde denemiş olduğum yöntemlerdir. Nokia markasını kullandığım için mecburen bunları sizlere sunabiliyorum. Dilerseniz yorumlarınızda telefonunuzun markasını ve nasıl bir virüs hatasıyla karşı karşıya kaldığınızı yazın. Ben sizler için gerekli kaynağı araştırdıktan sonra cevaplamasını yapacağım.

Baktınız bu yöntemler işinizi görmüyor, olacak gibi değil o zaman teknik destek hizmeti sunan telefonculara gidebilirsiniz. Uygun ücret karşılığı telefonunuzu güzelce temizletip eski haline kavuşturabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Askere Giderken Alınması Gerekenler başlıklı makalemizde Askere Götürülecekler, Askeri Malzemeler ve Askerlik hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>