Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

  • 30 Kasım 2014
  • 116 kez görüntülendi.
Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Çil lekeleri vücudun fazla süreli güneş altında kalmasından ya da genetik rahatsızlıklardan dolayı meydana gelen cilt lekelerinin ismidir. Çiller, genellikle cildimizde bulunan melatonin adındaki maddenin artış göstermesiyle ve bir bölge üzerinde yoğunlaşmasından dolayı oluşur bu yüzden de kesinlikle bir cilt hastalığıymış gibi kabullenilemez.

Ancak çil lekeleri vücudun çeşitli bölgelerinde görüldüğü gibi genellikle yüz, boyun ve omuz noktalarında meydana çıkarlar. Yaz ayları artan ve renkleri koyulaşan çil lekeleri, kış aylarında azalma gösterir ve renkleri açılır.

Vücutta oluşan çillerin asıl sebebi derinin yeterince korunamadığının bir göstergesi olduğu gibi güneş ışınlarının da verdiği tepkidir. Çil lekeleri bazı kişilerin hoşuna giderken, bazıları da oluşan lekelerin estetik açıdan bakıldığında kötü göründüğü tarafındadır.

Adından bahsedilen çil lekesinin tedavisi mümkündür. Ancak oluşan lekelerin tamamen ortadan kaldırılmasının doğal yöntemleri de bulunmaktadır. Aşağıda anlatılacak yöntemleri uygulamaya koyularak deri üzerinde oluşan nokta lekeleri temizleyebilirsiniz.

Limon Suyu Kullanmak

Limon suyu doğal bir renk açıcıdır ve bu sayede sadece çillerin değil, saçların da rengini açmakta kullanılabilir. Ancak bu işlem daha çok güneş tarafından oluşan çiller yerine doğal lekelerin giderilmesinde daha fazla etkilidir

Beyazlatıcı Krem Kullanmak

Birçok eczane ve güzellik merkezinde bulabileceğiniz beyazlatıcı ve aydınlatıcı kremler, çillerinizin tamamen yok olmasını sağlamayacaksa da renklerinin değişmesinde ve yüzünüzün genel görümünün değişmesinde etkili olacaktır.

Mikrodermabrazyon Yaptırmak

Mikrodermabrazyon, cilt üzerinde oluşan lekeler için kullanılmaktadır. Deriye uygulanan basınçlı alüminyum parçacıkları deriye uygulandıktan sonra yine basınç yöntemiyle geri çekilerek uygulanan bir tedavi yöntemidir. Uygulanan bu yöntem sayesinde cilt yenilenmekte ve altta bulunan cilt tabakası üste çıkarılarak oluşan çil lekelerinin yok edilmesi sağlanır. Bazı vücut lekelerinin geçmesi içinde kullanılan bu yöntemin etkili olduğu söylenebilir.

Güneşten Korunun

Yazın yüzmeyi ve güneşlenmeyi sevenlerdenseniz tek yapmanız gereken güneş koruyucu kremler kullanmanız ve güneş altında fazla durmamanız. Çünkü makalemizin başında da söylediğimiz gibi güneş ışınları belirli bölgelerde geçmesi zor lekeleri meydana getirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Elif Yıldırım dedi ki:

    Resimdeki kız gibi benim çillerim de çoğalma yok ama burnumu üstünde oluşmaya başladı. Eğer ilerleyen zamanda böyle bir çillenme ile karşı karşıya kalırsam kesinlikle yüz nakli yaptırırım. Kızdaki surata baksana resmen mayın tarlasına dönmüş.

BİR YORUM YAZ