Dil Yaraları Tedavisi

  • 09 Aralık 2014
  • 346 kez görüntülendi.
Dil Yaraları Tedavisi

Genellikle dilin üst yüzeyinde ortaya çıkan uçuk ve yaralar, bireylere yemek yerken acı hissi verir. Dilde çıkan yaraların çıkma nedenleri arasında en çok yetersiz beslenme, halsizlik, sigara içme, ateşli hastalıklar ve alerjik hastalıklar bulunur. Ağız hijyenine önem vermeyen kişilerin de dillerinde sıklıkla yara oluşabilmektedir. Kış aylarında soğuk algınlığına yakalanan kişilerin çoğunda hastalık sonrası dil yarası ortaya çıkar. Dil üzerinde uçuk ve siğil gibi yaralara neden olan virüsün çaresi henüz bulunmuş değildir. Dil çevresinde oluşan yaraların oluşma nedenleri tam teşhisle bilinememektedir.

Dil yaraları için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Diliniz üzerinde çeşitli sebeplerden dolayı oluşan yaraları tedavi etmek için aşağıdaki maddelerden yararlanabilirsiniz.

  • Bu yaralardan kurtulmak istiyorsanız, antibiyotik ve diğer dil üzeri yara geçirici ilaçlardan doktorunuz tavsiyesiyle faydalanabilirsiniz.
  • Ağız gargarası yapmak, dil yaralarını iyileştirmek için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntemdir. Antiseptik özelliği bulunan gargaralar eczanelerde satılmaktadır. Bu gargaralardan edinerek, düzenli olarak gargara yapın ve ağzınızdaki bakterilerin yok olmasını sağlayın. Bu sayede yaralarınız da iyileşecektir.
  • Birer tatlı kaşığı tuz ve karbonatı 200 ml su içerisinde karıştırın. Günde 3 defa düzenli olarak hazırladığınız suyu gargara yapın.
  • Ezerek toz haline getirdiğiniz aspirini yara olan kısımda bekletin. Eriyince ağzınızı suyla çalkalayın.
  • Balın yara iyileştirici özelliği bilinmektedir. Dil yarası üzerine ara ara bal sürün.
  • Son olarak tuzlu su karışımı yapıp ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Yukarıda yazılan yöntemleri uyguladıktan sonra hala dil üstündeki yaralar geçmiyorsa bir hekime görünmeniz gerekebilir. Küçük bir yara olsa bile kesinlikle hafife alınmalı ve derhal doktora gitmek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ