Diş İpi Nasıl Kullanılır?

 • 28 Kasım 2014
 • 143 kez görüntülendi.
Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipi kullanımı, iyi bir ağız hijyeni için ağız sağlığı bakımının rutin bir parçasıdır. Diş hekimleri, günde en az bir defa diş ipi kullanımını önerir. Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı plakların yok olmasını sağlar. Diş eti hastalığı ve çürükleri önlemeye de yardımcı olur. Eğer kullanmazsanız, dişlerde oluşan plaklar tartara dönüşür.

Peki diş ipi nasıl kullanılır?

 1. Adım: En etkili diş ipini kullanın. Diş iplerinin çok fazla çeşitleri mevcuttur. Mumlu diş iplerini tercih ederseniz, diş araları daha kolay temizlenir.
 2. Adım: Diş ipini yaklaşık 45 cm koparın ve iki işaret parmağınızın etrafına sarıp, parmaklarınızı gerin.
 3. Adım: Başparmağı ve işaret parmağı arasında ipi sıkıca tutun. İki parmak arasında ipin mesafesini yaklaşık olarak 7,5-9 cm bırakın. Bu, diş ipini kullanacağınız alandır. Diş ipini başparmaklara sarmak, alt diş ipini daha yararlı kullanmanızı sağlar ve üst dişleriniz için de işaret parmaklarınızın etrafına ipi sarmak daha yararlı olur.
 4. Adım: Diş ipini her dişi kaplayacak şekilde kaydırın. Ardından da diş ve diş eti çizgisinin arasını yavaşça temizleyin.
 5. Adım: Diş ipi dişlerinizle temas ettiğinde, ipi C hareketi yaparak kaydırın ve yukarı aşağı hareket ettirin. Her diş arasına işlemi tekrarlayın.
 6. Adım: Yavaşça arka azı dişleri ve diş etleri arasındaki ipi kaydırın.
 7. Adım: Diş ipiyle tüm dişlerinizin etrafını temizledikten sonra, gargara yapın ve ağzınızı su ile çalkalayın.

Konumuzla alakalı bir video paylaşımı da yapmakta fayda olacağını düşündük. Bunun üzerine yaptığımız araştırmalar sonrası ağız bakımının nasıl yapıldığı ve diş ipinin nasıl kullanıldığıyla ilgili görüntülere ulaştık.

Aşağıdaki videoyu izleyerek kendinizi ağız bakımı konusunda tecrübe sahibi edebilirsiniz.

Hatırlatma: Doğru tekniklerle dişlerinize uyguladığınız diş ipi markasının hiç bir önemi yoktur. Bir çok çeşitte farklı özellikler altında üretilmiş diş ipleri bulunmaktadır. Fakat dişlerinize uygun olan ve size yarayacağına inandığınız ürünleri kullanmaya özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Öykü dedi ki:

  Geçenlerde Gratis mağazasından aldım diş ipi kullandım ve dişlerim birazcık sızladı. Ancak faydası olduğunu söyleyebilirim diş aralarımda sararma vardı ve onları temizlediğini fark ettim. Denemenizi tavsiye ederim arkadaşlar ama burada yazılanlar gibi deneyin. Benim gibi ezbere kullanmayın aldığını şeyleri.

BİR YORUM YAZ