Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı?

  • 02 Şubat 2015
  • 134 kez görüntülendi.
Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı?

Çiftler arasında yaşanılan güvenli ve düzenli cinsel ilişki için doğum kontrol haplarının büyük öneme sahip olduğunu çoğumuz biliyoruz. Çoğu kadın yaşanılan ilişki sonrası hamile kalmamak için bazı korunma yöntemlerine başvurmakta, bu yöntemlerin başında da kadın doğum kontrol hapları gelmektedir. Ancak çoğu kadın kullandığı bu hap sonrası kilo alacak endişesiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Peki, gerçekten kadın doğum kontrol hapları kilo  aldırır mı?

Aslında bu soruya cevap veren çoğu uzman kişilerin iki gruba ayrıldığını söyleyebiliriz. Mesela bir grup kilo aldırır yönünde görüşlerini belirtirken diğer grup ise bunun tam tersini savunduğu gibi hapların daha ileri dereceli hastalıklara yol açabileceğine değinmektedir.

Şuan da dünyada bile henüz doğum kontrol haplarının kilo aldırdığına dair herhangi bir araştırma yapılmamaktadır. Fakat bundan bir kaç yıl önce Danimarka’lı bilim adamlarının 6 yıllık yaptıkları çalışma sonrası, doğum kontrol hapına başvuran kadınların yüzde 50’si beyin tümörü hastalığına yakalandığı ortaya çıkarılmıştır. Bu yüzden uzmanların demesi şu ki, hapların üretiminde kullanılan hormonların beyin kanseri riskini 3 kat arttırmaktadır.

Aslında eski zamanlarda kullanılan hapların vücutta su tutması nedeni ile kilo alımları gözlemlenmekteydi. Yeni formüllü doğum kontrol hapları vücutta su tutmadığından herhangi kilo alma durumu artık söz konusu değildir. Yani kısacası yeni nesil korunma haplarının herhangi bir sus tutma gibi etkisi olmadığından kilo alma problemi yaşanmamaktadır. Unutulmamalı ki; kilo alımı kişinin beslenmesi ve hormonları ile alakalı bir durumda olabilir.

Unutmayın, spor yapmayan ve düzensiz beslenen bir bayan korunma hapı kullanmadan bile aşırı kilo sahibi olabilir. Bu yüzden hap kullanmadan önce alanında uzman bir doktora danışmanız sağlığınız açısından doğru verilmiş bir karar olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ