Dünyanın En Hızlı İnternet Tarayıcısı Hangisi ?

browser internet tarayıcısıEvet, değerli arkadaşlarım sizinle bugün dünya üzerinde en çok güvenliğe sahip ve bir o kadarda hız performansıyla lider tarayıcılardan bahsedeceğim. Umarım sizlerde bu söylentilerim doğrultusunda bilgisayarınızı hızlı browserla tanıştırır, interneti gönül rahatlığıyla güvenli şekilde dolaşabilirsiniz. Zaten başlıkta kendime sizinde uygun göreceğiniz soruyu yönelttim. Amaç bu noktada benim gibi browser kurbanlarını bazı belalardan kurtarmak. Ben seneler önce ilk bilgisayar kullanmaya başladığımda interneti hep İnternet Explorer tarayıcısıyla dolaştım. Henüz o zamanlar bilgisayarı yeni öğreniyordum. Bilmiyordum ki sanalda piyasa üzerinde ne gibi tarayıcıların bulunduğunu. Bir varmış, bir yokmuş derken ben bu İnternet Explorer’dan sıkılmaya başladım. Bilgisayarı kasmalar, açtığım her video sayfasında donukluklar meydana geliyordu. Sabırsızlığımın kurbanı oldum ve Google arama kutusuna “en hızlı interneti hangi programla dolaşabilirim” yazdım. Bu soruya yönelik Google’de ilk sırada Mozilla Firefox tarayıcısını çıkardı. Bu isim altındaki tarayıcının detaylı bilgilerini okudum ben bilgisayarıma kurdum.

Evet, bende hızlı olduğunu gerçekten seneler önce Explorer’dan performansı daha iyi olduğunun kanaatine vardım. Tabi, bu ikilinin önünü kesen bazı browserlarda piyasaya duyuruldu. Mesela isimlerini sıralamak gerekirse şöyle; Safari, Opera, Chrome, Maxthon, Netscape, TheWorld gibi daha aklıma gelmeyen bir sürü tarayıcı geliştirildi. Biz insanlarda hangisinin iyi olduğuna ve hangisini bilgisayarımızda bulunduracağımıza karar veremez olduk. Ama çok zaman geçmeden ben bunun cevabını verecek bazı denemeler yaptım. Gerekse bütün browserları kurdum, denedim hepsiyle internet sayfalarında tur attım. Ama en sağlamı ve en pratik olanı Firefox ve peşine İE diyebilirim. Çünkü bu tarayıcıların kullanıcılarına sunmuş olduğu çok özellik var.

Gerekse eklenti kurmak, sayfaları daha hızlı dolaşmak için Turbo özelliği vb. bir çok şey daha. Bana soracak olursanız eskilerden vazgeçmeyin. Mesela hatırlarsınız senelerin birde Netscape Nagivator adında tarayıcısı vardı. Buda lider olarak gösteriliyor, Neden? Sorusuna; Nagivator kodlarını geliştiren diğer browser firmaları bu zamana gelmişler. Eski kaynaklar bunu gösteriyor yani hepsi kendi fikirleriyle gelişmemiş aslını taklit etmiş ve daha sonra aslını sollamış bu duruma gelmişler.

Şimdi diyorsunuz ki; Admin kardeş bu kadar uzunca yazdın, karaladın benimde başımı ağrıttın. Hayır, arkadaşım ben senin bilgilenmen için en doğru olanı yaptım. Konuyu özetlemek gerekirse sana diyorum ki; M.Firefox tarayıcısını da kullan o senin en çok işini görecekler arasındadır.

Yinede seçim sizlerin, eğer sizlerinde bu konuyla ilgili söylemek istedikleri varsa yorum alanını kullanabilirsiniz. Peki, soruyorum! Sizce dünyanın en süper browsera hangisidir?

Bir önceki yazımız olan Badoo Giriş Sayfası başlıklı makalemizde Bado Giriş, Badoo Nedir ve Badoo Sitesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>