Ekmek Ne Kadar Yenmeli?

  • 31 Ocak 2015
  • 39 kez görüntülendi.
Ekmek Ne Kadar Yenmeli?

Yetişkin insanın vücudu günlük olarak 1500-2000 arası kalori ihtiyacını karşılamalıdır. Bazı besinlerin tüketimin yaparak aldığımız kaloriyi en etkili şekilde yağ, karbonhidrat ve protein içeren besinlerden alabiliriz. Ancak düzenli beslenmek için günlük alacağımız kalorinin yüzde 55’lik bölümünü karbonhidratlardan almalıyız. Yani kaba taslak bir hesap yapacak olursak günlük 1250 kalorilik karbonhidrat tüketimi yapmamız gerekmektedir.

Mesela sofralarımızın vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olan ekmek, karbonhidrat bakımından zengindir. Yetişkin bir kişi günlük kalori ihtiyacının yarısını tükettiği ekmeklerden almaktadır. Peki, gün içerisinde ne kadar ekmek yemeliyiz?

Unutmayın, bir dilim ekmek demek 75 kalori demektir. Örneğin; günlük olarak 1250 kalori almamız gerektiğini düşünürsek günde 15 dilim ekmek tüketmeliyiz. Böylelikle vücut için istenilen karbonhidrat değerini yakalamış oluruz. Fakat diğer karbonhidrat bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketimini yaparken ekmek diliminin rakamını düşürmek gerekir. Eğer öğün arası pilav ve patates yemeği yiyecekseniz o vakit yemeklerin yanında 8 dilim ekmek tüketmeniz doğru olacaktır.

Beyaz ekmek yerine her zaman çavdar, kepekli, tam buğdaylı ekmekleri tüketmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bilindiği üzere bu ekmekler diğer ekmeklere göre B Vitamini açısından zengin olduğu gibi lif kaynağı da içermektedir. Bunların yanı sıra kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür  ve sağlıklı beslenmeniz açısından etkili rol oynar.

Sonuç olarak, günlük olarak 6-8 dilim içerisinde buğday, kepek, çavdar gibi tahıllı ekmekler yenecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ