Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulabiliriz?

 • 27 Aralık 2014
 • 14.119 kez görüntülendi.
Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulabiliriz?

Hamam böceği denildiğinde ilk akla gelen karanlık bir oda içerisinde ışığı açtığımız vakit yerde ve duvarda hızlıca kaçan bir cisimle karşılaşmak anlamına gelir. Çünkü ev içerisinde en son görünmesini istediğimiz böcek türlerinden biriside şüphesiz hamam böcekleridir. Evde görüldüğü an itibariyle ev halkına huzursuzluk yaşatabilir cinste olduklarını söyleyebiliriz.

Hamam böcekleri genelde her ortamda yaşayabildikleri gibi nemli ve sıcak ortamları daha çok severler. Birde tek yaşamak yerine sürü şeklinde yaşamlarını sürdüren bu iğrenç böcekler, kısa zamanda çok hızlı şekilde üremekteler. Aç ve susuz şekilde de yaşayabilen hamam böcekleri kafası kopuk bir şekilde bile uzun vadeli yaşayabiliyorlar.

Kirli ve pis bölgelerden geldikleri için vücutları üzerinde insanı hasta eden mikroplar taşırlar. Yaşamımızın her alanında görebileceğimiz bu böcekler, genellikle açıkta kalan gıdalar üzerinden beslenirler ve ne yazık ki beslenmiş oldukları gıdaların üzerine dışkılarını bıraktıkları gibi salyalarını bulaştırırlar. Bu nedenle bireyler evlerini istila eden hamam böceklerine karşı tedbirler almalı ve adından bahsedilen bu böceklerle mücadele etmelidirler.

Bazı kaynaklara göre temizliği dört dörtlük yapılan evlerde hamam böceklerinin fazla yaşayamadıkları söylenilmektedir. Fakat yaptığımız araştırmalara göre çoğu kişi her ne kadar evinde fazla eşya olmasa da ve temizliklerini aksatmadıklarını  söyleseler de böceklerin görüldüğünü dile getirmekteler.

Peki, evdeki hamam böcekleri nasıl yok edilir?

Öncelikle işe evinize hamam böceklerinin nereden geldiği tespitini yaparak başlayabilirsiniz. Daha sonra tespit ettiğiniz bu noktaları kapatıp aşağıda paylaştığımız yöntemleri uygulamaya koyulun.

Hamam böceklerinden uzun vadeli kurtulmak için karbonat ve pudra şekeri karışımı uygulanabilir.

Maalesef karbonat ve pudra şekerinin karışımına hamam böcekleri bayılırlar. Bu yüzden bir miktar karbonatla pudra şekerini karıştırın ve hamam böceklerini en çok gördüğünüz bölgelere döküp bekleyin. Kısa bir süre sonra yaptığınız karışımı yiyen hamam böceklerinin karbonattan dolayı midesinin patladığını görebilirsiniz. Genelde bu yöntemi deneyenlerin olumlu sonuçlar elde ettiği bilgisine ulaştık. Karışımın nasıl yapılacağını anlamayanlar için kısa bir açıklama yapalım.

Karışım için malzemeler

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 yemek kaşığı pudra şekeri

İnsana hiç bir zararı olmayan bu karışımı evinizi her köşesinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Hamam böceklerini yok etmek için borik asit kullanılabilir.

İlk yöntemin faydasını görmediğiniz takdirde ikinci karışımımız olan borik asit’i deneyebilirsiniz.

 • 1 ölçü kadar borik asit
 • 1 ölçü un ve şeker

İki malzemeden oluşacak bu karışımı küçük bir cam fincan tabağına koyup yuvasını tespit ettiğiniz böceklerin çıkış bölgelerine bırakın. Kokusuna dayanamayıp bunu yiyecek olan hamam böcekleri yuvalarına tekrar döndüklerinde kısa süre sonra karışımın etkisiyle ölecekler.

Eğer hamam böceklerinin hangi noktalardan çıktığını bulmakta güçlük çekiyorsanız, lütfen bir kağıt üzerine yoğurt döküp ulu ortaya bırakın ve ışığı söndürüp 10 dakika arayla açıp kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz. Böylece yoğurt kokusunu seven böceklerin nereden geldiğini kolaylıkla tespit edebileceksiniz.

Yukarıda paylaşılan bilgiler sonucu tüm önlemleri aldıysanız ve buna rağmen böcekleri etrafta görüyorsanız eczanelerde satılan ilaçların kullanımına başlayabilirsiniz. Yem, jel ve sprey tarzında satışı yapılan ilaçların kullanımını yaparak da evdeki hamam böceklerinden kurtulmanız mümkündür. Fakat bazı ilaçlar kesin sonuçlar vermediği gibi böcekleri yok etmekte hiç bir faydası olmayabiliyor. Unutmayın, hamam böceklerinin bazı ilaçlara karşı bağışıklılık kazandığını ve ilaçlardan etkilenmediklerini!

Konumuzla alakalı video paylaşımımızı izleyebilirsiniz.

Umarız bu yazımızda böceklerle nasıl baş edebileceğiniz hakkında yardımcınız olabilmişizdir. Eğer yazımız hakkında sormak ya da öğrenmek istediğiniz bir şeyler olursa yorum alanımızı kullanarak tarafımızca cevap alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Fahriye dedi ki:

  İlk yöntemi denedim gece ama inanın büyükleri öldü şimdi de yavruları çıktı ortaya. Anlamıyorum bu böceklerin kaç çeşidi var? Eve nereden geldiklerini de bir türlü bulamadım ama çıktıları delikler belli. Geçen yıla kadar böyle pislikler yoktu şimdi desenize bu yeni yılda böceklerle savaşacağım. 🙁

 2. Arzu dedi ki:

  Lanet olsun bu böceklere ya böyle iğrençlik olamaz. Mutfağın bazı noktalarında görülmeleri yetmiyormuş gibi çamaşır makinesinin üzerinde dolanıyorlar. Öldürmeye çalıştığımızda direk makinenin içine falan kaçıyorlar. Allah aşkına bu yöntemler işe yarıyorsa hepsini birazdan deneyeceğim. Olmadı böcek ilaçlama şirketini falan arayacağım gelsinler evi komple ilaçlasınlar böyle olacak gibi değil. Resmen evin her yerini basmışlar midemi bulandırıyorlar.

  1. Dursun dedi ki:

   Peki hangi çözüm daha etkili oldu ki hanımefendi?

 3. Nurgül Tezerdi dedi ki:

  Geçen fırının içine girerken gördüm ve inanılmaz midem bulandı kalktım fırını dışarı attım. Böyle giderse evde bulunan bazı eşyaları atmak zorunda kalacağım gibi geliyor. Arkadaşlar, genelde tost makinesi, çamaşır – bulaşık makinesi ve fırınların bulunduğu alanda çok oluyor. Hatta geçen ay buzdolabı içinde olduğunu görmüştüm. Evin her bölgesine yayılmadan önlemlerinizi almalısınız. Ben şahsen burada yazılan yöntemleri uyguladıktan sonra kesin sonuca varmazsam direk ilaçlama ekibi çağıracağım.

 4. Zuhal dedi ki:

  Şu böceklerin Allah cezasını versin başka bir şey demiyorum. Daha dün televizyon dolabının içinde dolaşırken gördüm ve resmen evden soğudum. Artık yatakta uyurken bile bir tik haline geldi resmen kaşınıyorum. 🙁

 5. İlayda Tezcan dedi ki:

  Yeni yıla girer ayak şu böceklerin ortaya çıkması beni resmen 2015 yılına soldurdu diyebilirim. Dün televizyonun arkasındaki demirin arasına kaçarken gördük. Sonra televizyonu askıdan indirdik ve yaklaşık 10 tane küçüklü büyüklü böcekle karşılaştık. Daha önceden böyle bir şey yoktu hiç evimizde ama nedense bizde de görünmeye başladı. 3. katta oturuyoruz ve herhalde dışarıdan aldığımız sebzeden falan içeri girdiler bunlar.

 6. Sezai Demirbaş dedi ki:

  Arkadaşlar, genelde duvar çatlaklarının arasından çıkıyorlar evde herhangi bir yerde çatlak görürseniz alçı yapıp kapatın ve birde evdeki elektronik ısınan aletlerin altına falan bakın genelde sıcak gördükleri yerlere yuva yapıyorlar. Üçlü priz falan kullanıyorsanız ısınması durumunda onun deliklerine bile giriyorlar. Şahsen ben kendim yaptığım bir çok gözlemde bu sonuçları elde ettim. Karbonat yöntemini denemenizi tavsiye ederim, çünkü öldürme de baya etkili.

 7. Tuğra dedi ki:

  Çocuklu bir evde bu böceklere yer vermeyin hepsini öldürün. Yani ya ilaçlatın evinizi ya ada kimyasal ilaçlar sürün evin her köşesine, çünkü nereden çıkacakları hiç belli olmuyor.

BİR YORUM YAZ