Fitness Nedir?

  • 05 Aralık 2014
  • 34 kez görüntülendi.
Fitness Nedir?

Fitness, daha sağlıklı ve formda olmak için yapılan fiziksel aktivitelere denir. Daha sağlıklı ve zinde bir yaşama kavuşmak ve formunu korumak isteyenlerin başvurduğu fitness, “sağlık” ve “spor” kelime anlamlarına gelmektedir. Fitness, egzersiz ve spor olarak iki kategoriden oluşur. Fitness yaparken kullanılan egzersizler ve hareketler, kaslarınızın koordineli olarak çalışmasını sağlar; daha fit ve orantılı bir bedene sahip olmanıza yardımcı olur.

Fitness yapmak için bir atlet gibi çalışmak zorunda değilsiniz. Yarım saat yapacağınız tempolu bir yürüyüş, her gün fitness seviyesine ulaşmak için yeterlidir. Fitness, sağlık için yapılan bir spordur. Kasların gelişmesi için değil, sıkılaşıp daha estetik bir görünüme kavuşması için fitness antrenmanı sırasında daha zinde hissedeceğiniz ve kalori yakacağınız egzersizlere ek olarak, ağırlık çalışması da yapılır.

Fitness’ın faydaları nelerdir?

Fitness, boş zamanlarınızda daha fazla enerji yakarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Özellikle okuyan geçler fitness ile uğraşarak daha fazla enerji harcayacaklarından, derslerine daha iyi odaklanabilirler.

Eğer aktif ve zinde bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, fitness yaparak daha fazla kalori yakın. Fitness gibi fiziksel aktiviteler yapmanız, pozitif bir ruh halini de beraberinde getirecektir. Bir diğer faydası ise; zor egzersizlere odaklanarak, kilo kontrolünü sağlamanıza yardımcı olmasıdır.

Fitness yaparak kondisyonunuzu artırmak; kalp, akciğerler, kemikler, kaslar ve eklemler için iyidir. Kalp krizi, diyabet, yüksek kan basıncı ve bazı kanser risklerini düşürür. Sağlık sorunlarını kontrol altına almak ve daha iyi hissetmek için de insanlar fitness yapmaya yönelirler. Fitness, sizi daha zinde hissettireceği için stresle baş etmeye yardımcı olur ve sağlıklı bir uyku süreci sağlar.

Fitness’a başlayacak olanların dikkate alması gerekenler;

  • Sağlıklı spor için antreman kıyafetlerinin vücut rahatlığını sağlayacak cinsten olmasını unutmamalı.
  • Her zaman tempolu antremana başlamadan önce vücudu ısındıracak hareketlere başvurulmalıdır.
  • Fitness temel hareketlerinin doğru yapılması içim imkanlar doğrultusunda eğitimli hocalardan yardım alınmalıdır. Bilinçsiz yapılacak olan hareketlerin sakatlığa yol açacağını unutmamalı.
  • Yazılanlara ek olarak fitness emek istediği kadar düzenli beslenme zorunluluğunu da beraberinde getirir. Yapılan her antreman sonrası düzenli beslenmeli ve protein destekli besinler tüketilmelidir. Çünkü yapılan sporun en önemli ana temeli düzenli beslenmeden geçmektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fatmagül dedi ki:

    Ben düzenli olarak 3 aydır spor yapıyorum ve inanın vücut direncim eskisine göre daha iyi. Bunuda geçtim cildim ve vücudum güzelleşti. Her şey sadece fitness demek değil! Önemli olanı makaleyi hazırlayan kişide belirtmiş yani sporun dışında düzenli beslenmek önceliğiniz olsun. Şayet düzen doğrultusunda beslenip üstüne birde spor yaparsanız kendinizdeki değişimi göreceksinizdir.

BİR YORUM YAZ