Güneş Çarpması Belirtileri

 • 25 Aralık 2014
 • 65 kez görüntülendi.
Güneş Çarpması Belirtileri

Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini sağlayan güneş sayesinde kemiklerimiz güçlenir. Fakat fazla güneşin altında yatmak vücudumuz üzerinde ciddi problemlere yol açacağı gibi beynimiz için de hafife alınmayacak tehlikelere yol açabilmektedir. İşte güneş çarpması dedikleri olay sonucu bireyler genelde bu sorunlarla karşılaşmaktadır. Fazla güneşlenme sonucu beyin mekanizmasında bulunan ısı düzenleme merkezi zarar görmekte ve böylece beyindeki hücrelerin aşırı zarar görmesine neden olmaktadır. Güneşin çarpması sonucu beyin kanamalarının meydana geldiği ve beyinde ödemlerin oluştuğu yapılan araştırmalar sonucu gün yüzüne çıkarılmıştır.

Genelde bireyler kesinlikle güneş çarpmasına fazla özen göstermedikleri gibi güneşlenme sonucu meydana gelen rahatsızlıklara fazla dikkat etmemektedirler. Bu yüzden yılda yüzlerce kişi güneş çarpmasından dolayı hastaneye kaldırılmakta ve yaşamını yitirmektedir. Unutmayın, güneş çarpması hafife alınmamalı ve güneşlenme sonrası meydana gelen rahatsızlıklar da derhal doktora başvurulmalıdır. Güneşin çarptığını da bir kaç etkin belirtilerle anlamak mümkündür.

Güneş çarpmasının belirtileri nelerdir?

Güneşin çarptığını en rahat vücut ısısının aşırı yükselmesinden ve cilt yüzeyinde beklenmedik kızarıklıkların meydana gelmesinden anlaşılabilir. Bunların yanı sıra vücudun güneşlenme sonrası halsiz düşmesi, aşırı baş dönmesi, tansiyonun düşmesi, ense ve baş ağrısı, midenin bulanması, şiddetli kusma, nabız atışının yükselişi, yüksek ateşlenme, bilinç kaybı ve bayılma gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir.

Güneş çarpması sonucu yapılması gerekenler nelerdir?

Güneşin çarpması sonucu fenalaşan kişiyi hemen bulunduğu ortamdan uzaklaştırmak ve ferahlayabileceği bir ortama taşımak gerekir. Lakin bu yöntemler uygulanırken kesinlikle hastanın nazikçe taşınması, hastayı sarsacak davranışların çoğundan kaçınılmak gerekir.

Yapılabilecek bir diğer etkin yöntem ise hastayı kesinlikle serin tutmak adına çeşitli vücut bölgelerine soğuk bezler koyulması gerekir. Mesela o bölgeleri sırasıyla sayacak olursak; baş kısmı, kasık bölgelerine, koltukaltı kısımlarına, göğüs alanına uygulanabilir. Güneşten zarar görmüş hasta bilincini yitirmemişse soğuk su içirmenin de faydalı olacağını unutmamanız gerekir. Tüm bunlar uygulandıktan sonra bilincini kaybetmemiş hastayı ılık-soğuk duş aldırmakta yarar olacağını da hatırlatmak isteriz.

Güneş çarpmalarından korunmak için yapılması gerekenler nelerdir?

 • Aşırı kavurucu sıcaklarda kesinlikle dışarı çıkmayın, çıksanız bile kesinlikle güneşten korunacak şapka, gözlük tarzı eşyaları yanınızda bulundurun.
 • Deniz ya da havuz kenarında aşırı güneşlenmekten kaçının.
 • Kesinlikle güneş altında yürümekten ve spor yapmaktan uzak durun.
 • Yaz ayları her gün dışarı çıktığınızda koruyucu güneş kremleri kullanın.
 • Güneşli havada vücudun susuz ve tuzsuz kaldığını düşünerek sürekli su tüketimi yapın.
 • Yağlı ve kızartma türü yiyeceklerden kendinizi men edin.
 • Gündüzleri alkol tüketimi yapmayın.

Yukarıda yazılan bilgiler doğrultusunda güneş çarpmaları durumunda neler yapabileceğinizi öğrenmiş oldunuz. Umarız bu konuda sizlere ihtiyaç duyduğunuz bilginin sunumunu yazılı olarak yapmışızdır. Şayet konu hakkında sormak veya öğrenmek istediğiniz bir şeyler olursa yorum alanını kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ceyda dedi ki:

  Geçen yaz Bodrum’da denizden çıktım güneşleneyim dedim 2 gün komalık oldum. Aman arkadaşlar şapkasız ve güneş koruyucu kremler olmadan güneş altına yatmayın. Çünkü nerede nasıl güneşin sizi çarpacağını anlamıyorsunuz.

BİR YORUM YAZ