İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

  • 08 Aralık 2014
  • 1.077 kez görüntülendi.
İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

Diş çevresi ve kökünü etkileyen iltihaplanma, ağrıyı da beraberinde getirir. Diş iltihabına genellikle diş çürümesi sebep olur. Eğer tedavisi olunmazsa, diğer rahatsızlıklara da zemin hazırlar. Diş iltihaplanması ile karşıya karşıya gelen kişilerin vakit kaybetmeden bir diş doktoruna görünmesi gerekir. Çünkü iltihabın geçmesi uzun bir zaman alabilir ve sosyal yaşantınızı da olumsuz yönde etkiler.

Diş iltihabı sorunuyla karşı karşıya kalan kişiler hemen diş doktoruna görünmezlerse, iltihap diğer dişlere de yayılabilir. Diğer dişlerinizi de kaybetme riski yaşayabilirsiniz. Diş doktoruna başvurduğunuzda, antibiyotik tedavisi önerilebilir. Bunun yanı sıra evinizde de diş ağrısını dindirmeye ve şişliği azaltmaya yarayacak bazı işlemler uygulayabilirsiniz.

İltihaplı dişe iyi gelen yöntemler şöyledir:

Gargara: Diş doktorunuzun vereceği gargara, iltihaplı diş çevresini dezenfekte eder ve bu bölgedeki ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Karanfil Yağı: İltihaplı bölgeye karanfil yağı uygulamak, ağrının azalmasına ve o bölgenin uyuşmasına yardımcı olur. Ağzınıza karanfil atarak da iltihaplı diş çevresindeki ağrıyı dindirebilirsiniz.

Poşet Çay: Kullandığınız poşet çayı bir süre buzdolabında bekletip soğuttuktan sonra, iltihaplı dişin üzerinde bekletin. Kısa sürede ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Çay Ağacı Yağı: İki çay kaşığı çay ağacı yağını su içerisinde karıştırıp, gargara yapın.

Tuzlu Su: Bir bardak ılık suyun içerisine 2 çay kaşığı tuzu ilave edin ve tuz eriyene kadar karıştırın. İltihaplı dişte ağrı arttıkça, bu tuzlu su ile gargara yapın.

İltihap kapmış diş için dikkat edilecek unsurlar ise şöyledir:

  • Aşırı sıcak ve soğuk içeceklerden uzak durun
  • Herhangi bir şey yerken kesinlikle iltihap kapmış diş üzerinde çiğnemeyin
  • Dişiniz her ne kadar ağrıyor olsa bile düzenli fırçalamaya özen gösterin
  • Anti bakteriyel özelliği olan ağız bakım sularını kullanın (Listerine)
  • Her ne kadar tiryakisi olsanız da sigara içmeyin

İltihaplı dişe ne iyi gelir sorusuna istinaden yukarıda verilen cevapların ve bilgilerin hepsi geçici çözüm içindir. Yukarıda sırasıyla paylaşılan yöntemler doğrultusunda diş iltihabını geçiremezsiniz, ancak doktora gidene kadar diş ağrınızın hafiflemesinde etkili olurlar. Çünkü dişinizde oluşan iltihabı yok etmek için tek şansınız doktora gitmek olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ