Kahvaltının Yararları Nelerdir?

  • 21 Aralık 2014
  • 24 kez görüntülendi.
Kahvaltının Yararları Nelerdir?

Uyurken vücudun enerji harcadığını biliyor muydunuz? Uykudayken her ne kadar vücudumuzun enerji harcamadığını sansak da vücudumuz enerji tüketimine devam etmektedir. Bir insanın ortalama en 6-8 saat arasında uyuduğunu varsayarsak bu saatler içerisinde dinlendiğini sandığımız vücut besin ve sıvı tüketimleri yapamamaktadır. Uyandıktan sonra da besin ve sıvı tüketimi yapmazsak günü stresli ve halsiz geçirmeye başlarız. Bu yüzden kahvaltının insan bedeni üzerinde büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Kahvaltı, genellikle okul sezonunda ki öğrenciler için daha fazla önem arz etmektedir. Her sabah kahvaltısını düzenli yapan öğrencinin derste işlemiş olduğu konuları öğrenme aşaması kolaylaşır, verimliliği ve derse olan azmi artar ve bununla kalmaz kilo dengesini korumaya yardımcı olur. Zengin besinlere sahip kahvaltının yapılması vücudun demir, kalsiyum, fosfor ve protein ihtiyacını da en üst düzeyde sağlamaktadır.

Güne başlamadan önce kahvaltı yapma alışkanlığı olmayanların, yapanlara nazaran daha sinirli oldukları da yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Hatta şöyle bir gerçekte var ki; kahvaltısız başlanan yeni bir günde şekerimiz düşer ve öğlen arasına kadar yapacak olduğumuz işler de verimsiz olabiliriz. Tabi bazılarına göre kahvaltı yapmamakta önemli çünkü kahvaltıya ayrılacak süreyi uyuyarak geçirmek var. Fakat sağlıklı bünyeye sahip olmak için kahvaltı yapmanın gerektiğini unutmayın!

Sağlıklı bir kahvaltı için:

Uyandığımız da sosyal yaşantımıza start vermeden önce, tüketimini yapmamız gereken önemli gıdalar bulunmaktadır. Kahvaltıda tüketilecek olan protein ve şeker ağırlıklı gıdalar bir sonraki öğüne kadar tok kalmanızı sağlayacaktır. Şimdi gelelim sırasıyla kahvaltının ne gibi faydaları olduğuna;

Kahvaltının faydaları:

  • Kahvaltı günün daha enerjik geçmesini sağlar.
  • Vücudun günlük besin alımını düzene sokar.
  • Güçlü bir hafızaya sahip olmaya yol açar.
  • Günlük hayatınızdaki işinize ya da okulunuza odaklanmaya yardımcı olur.
  • Vücut kilonuzun dengesini korur.
  • Kolesterol dengesini sağlar.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri almanızı sağlar. Böylelikle yaşantınız içerisinde dengede ve zinde kalacaksınızdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ