Kalça Kası Nasıl Güçlendirilir?

  • 29 Ocak 2015
  • 333 kez görüntülendi.
Kalça Kası Nasıl Güçlendirilir?

Genelde spor yapan kişilerin çoğu kalça kaslarını geliştirmek için büyük çaba sarf etmektedir. Mesela erkeklere göre en çok kalça kası hareketlerini yapanların kadınlar olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kadınlar istedikleri vücut ölçüsüne sahip olmak için sıkı kalça kaslarını geliştirmek adına antrenman yaparlar. Bir kadın için kalça kaslarını istediği şekle sokmanın vücut hatlarının ortaya çıkacağı anlamını taşımaktadır.

Ancak diğer kas gruplarını çalıştırmak gibi kalça kaslarını da çalıştırmanın sabır ve azimli olmaktan geçtiğini söyleyebiliriz. Unutulmamalı ki; sadece kalça kaslarına sahip olmak vücudun fit görüneceği anlamını taşımamaktadır. Kalça kaslarım güçlensin diyenler, bunun yanı sıra bacak ve karın kaslarına ait bölgeleri de çalıştırmalıdır. Böyle düzen doğrultusunda yapılan antrenmanlar sonunda istenilen kalkık popoya, ince bele ve en önemlisi sütun gibi bacaklara kavuşabilirsiniz.

Peki, kalça kaslarını ve fit görünmemizi sağlayacak diğer kas gruplarını güçlendirmek için hangi hareketleri yapabiliriz? Yazımızın devamında bu soruya cevap bulabilirsiniz.

Düzenli yapmanız gereken hareketler şunlardır:

  • Squat: Kalça kaslarını geliştirmek için en çok uygulanan çömelme hareketlerinden biridir. Bu harekette bacaklar omuz hizasında açılır, eller başın arka kısmında tutulur ve hareketi yapmaya başlarken sırtın dik kalması gerekir. Çömelme esnasında ağırlığı bacaklarınızda değil kalçalarınızda hissetmelisiniz.
  • Lunge: Aslında yapılması kolay hareketlerden biri diyebiliriz. Tek yapmanız gereken bir bacağınızı öne doğru atın ve 90 derece kırmaya çalışın. Sonra diğer alt bacağınızı yere paralel duracak şekilde 90 derece durmasını sağlayın. Şimdi bacaklarınızı değişecek şekilde setler halinde hareketi uygulamaya çalışın.
  • Kick-back: Etkili hareketlerden biri olmakla birlikte kas gelişimini en hızlı tetikleyen harekettir. Bu yüzden hareketi doğru uygulamak kaslarınızı güçlendirmek adına daha yardımcı olacaktır.
  • Kalça Sıkıştırma: Hareketi yapmak için yere uzanmalısınız. Ayaklarınızı yere değdirin, bunun için bacakları dizden kırmanız gerekmektedir. En son olarak da bedeninizi yere doğru indirmeye başlayın.

Yukarıda sırasıyla paylaşılan hareketler kalça kaslarınızı ve bacak kaslarınızı geliştirmek için en ideal başlangıç hareketleridir. Kısa zamanda istenilen sonuçları elde etmek için hareketlerin yanı sıra beslenmenize dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Göreceksiniz en az 6 ay sonra istenilenden daha fit bir görüntüye sahip olacak ve hedefe kendi başarınızla ulaşacaksınız. 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ