Kepek İçin Doğal Çözümler

  • 29 Kasım 2014
  • 65 kez görüntülendi.
Kepek İçin Doğal Çözümler

Günümüzde birçok kişinin saç derisi sorunu olan kepek için bazı çözüm yolları bulunmaktadır. Bu çözüm yollarına geçmeden önce yapmamız gereken kepeğe neden olan etkenleri ortadan kaldırmamız gerekmektedir.

Bunların başlıca sebepleri; ciltte yağlanma ve kabuklanma, saçı az yada çok yıkama, jöle ve benzeri saç ürünleri, kuru cilt, sedef hastalığı, az su içmek, stres ve kötü beslenmedir.

Kepek için çözüm önerileri şunlardır:

Limon suyu

Limon suyunu kullanmadan önce saçlarınızı önce şampuanla hafifçe yıkayın. Nemli olan saç derinize limon suyunu parmak uçlarınızda masaj yaparak sürün. Yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı şampuanla iyice yıkayın.

Kepeğe karşı sirke

Sirke anti bakteriyel özelliği ile saç derisinde oluşan tahriş oluşumuna karşı ve ölü derilerin temizlenmesi, saç köklerinin hava alması için oldukça etkilidir. 1 ölçek sirkeyi 3 ölçek suyla karıştırıp saçlarınızı bu karışımla durulayın, daha sonra biraz normal suyla duruladıktan sonra banyodan çıkın. Başlarda sirke kokusu rahatsız edebilir ama saçınız kurudukça kokuda kendiliğinden gider.

Çemen tohumu

Çemen tohumlarını geceden suda bekletin. Suda bekleyip şişen tohumları kaşıkla ezerek hamur kıvamına getirin. Saç derisine masaj yaparak sürün. Dipten uca doğru da sürebilirsiniz. 5-10 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bir hafta sonra kepeğin azaldığını fark edeceksiniz. Bütün bunların yanı sıra kepeğe karşı şampuanlar yada saç tipiniz için doğru şampuanı kullanmak kepeğin azalmasına yardımcı olacaktır.

Birde kesinlikle aşırı yağlı gıdalardan kendinizi uzak tutun ve B vitamini içeren besinleri tüketin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Veysel dedi ki:

    Geçenlerde cildiye doktoruna gittim ve cildimi tedavi ederken saçımın döküldüğünü de söyledim. Bioxcin kullanıyordum uzun yıllardır pek faydası olmadı ama yinede saçlarımı korudu. Her neyse yeni bir şampuan önerdi ismini tam olarak hatırlayamıyorum ama nedense saçımda kepeklenme yaptım. Arkadaşlar önerebileceğiniz bir şampuan var mıdır?

BİR YORUM YAZ