Keten Tohumunun Saça Faydaları

  • 28 Kasım 2014
  • 129 kez görüntülendi.
Keten Tohumunun Saça Faydaları

Sağlıklı bir saç, duygusal durumunuzu yansıtan en önemli etkenlerden biridir. Sağlıklı bir saça sahip olmak için ise birçok yöntem vardır. Saç derisindeki pullanmaların giderilmesine dair ilaçlar olabildiği gibi saç uçlarının tedavisine kadar birçok ilaç mevcuttur.

Doğal yöntemler de kısa vadede etkisini gösterebilmektedir. Bunlardan biri de keten tohumunun yağıdır. Keten tohumu yağı, yüzyıllardır kullanılan doğal ketenden elde edilmekle beraber, yararları son birkaç yüzyılda keşfedilmiştir. Tarih boyunca insanoğlunun kullandığı ketenden çıkan bu yağ, saça oldukça faydalıdır.

Keten Tohumu içerdiği vitaminler ve proteinler sebebi ile saçınızı ve saç derinizi beslemektedir. İçerdiği yağ asitleri sebebi ile düzenli kullanım ile birlikte saçınızdaki yağ oranını dengelemektedir. Kepek için de birebir olan bu yağın faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çeşitli faktörlere bağlı olarak saç dökülmeleri yaşayan kişiler de keten tohumunun yağını rahatlıkla kullanabilir. Aşırı kuru saçlar için de nemlendirici olarak kullanılabilen keten tohumu yağının yıpranan saçları da onardığı klinik olarak test edilmiş ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Keten tohumu yağını günlük olarak kullanabilirsiniz. Eser miktarca yağı parmak uçlarınıza yedirmek suretiyle avucunuza dökebilir, saç diplerinize masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. 25-30 dakika civarı saçınızda beklettikten sonra günlük şampuanınız ile saçınızı durulayın.

Saçınıza herhangi bir ilaç sürüyorsanız keten tohumu yağı ile birlikte kullanıp kullanamayacağınıza dair bilgiyi doktorunuza sormalısınız. Bu bağlamda bilimsel bir etkinin oluşup oluşmayacağına dair bilgiyi edinmeli, ona göre hareket etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fidan dedi ki:

    Annem bir kaç yıl önce bu tohumun yağını kullanmış ve saçına çok yararı olmuş. Hatta annemin saçları aşırı gür ve kalın diyebilirim. Bence bitkisel yollardan şaşmayın arkadaşlar ne varsa doğadan gelen bitkilerde var. Ama kesinlikle %100 olmasına dikkat edin kesinlikle içinde kimyasal karışımı olan yağlar, şampuanlar kullanmayın.

BİR YORUM YAZ