Mantar Nasıl Saklanır?

  • 19 Ocak 2015
  • 159 kez görüntülendi.
Mantar Nasıl Saklanır?

Ülkemizde kurulan sofralarda doğal koşullar altında yetişmiş mantarı görmemiz neredeyse imkansız diyebiliriz. Çünkü mantarın tehlikeli bir bitki olduğunu düşünen vatandaşımız, maalesef tüketimini yapmaktan da kendini alıkoyuyor. Ne yazık ki, mantar düşünüldüğü kadar tehlikeli bir yiyecek değildir. Sadece saklama koşullarının bilinmemesi ve ne tür mantarların tüketilmesi gerektiği konusunda bilgi edinilmemesi vatandaşlarımız arasında böyle yankıyı uyandırmaktadır.

Hatta gün içerisinde tükettiğimiz çoğu yiyeceklerin içerisinde (pizza, çorba) mantarı görmemiz bile mümkün. Mantar, aslında çok rahat pişirilebilen bitki olmasına rağmen çoğu vatandaşın tüketimini yapmaktan korktuğu bitkilerin başında da yer almaktadır.

Eğer mantar tüketimi yapmak istiyorsanız bazı bilir kişilerden yardım alabilir, bilgiler doğrultusunda suni olarak bolca yetişen mantarın tüketimine başlayabilirsiniz.

Peki, mantar hangi koşullar altında nasıl saklanır?

Aslında mantarın bir çok saklama yöntemi bulunmaktadır. Fakat çoğu insan nasıl saklanacağını bilmediğinden yazımızın devamında nasıl saklanacağı hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Sırasıyla mantar saklama yöntemleri şöyledir;

  • Derin dondurucuda saklanabilir.
  • Konserve yapılarak muhafaza edilebilir.
  • Kurutma yöntemi de iyi bir saklama yöntemidir.

Yukarıda gördüğünüz gibi aslında zor bir saklama yöntemi olmayan mantar, istenildiği zaman her türlü yöntemle muhafaza edilebilmektedir. Sadece mantarı saklarken kesinlikle üstündeki bakterileri temizlemeniz gerekmektedir. Mesela bolca suyla yıkayıp veya mantarları haşlayıp ondan sonra saklayabilirsiniz. Derin dondurucuya, konserveye ya da kurutarak sakladığınız mantarları uygun sıcaklık değerlerinde 1 yıl saklanması gerektiğini de unutmayın. Mantarın saklama koşullarına dikkat ettiğiniz müddetçe hiç bir gıda zehirlenmesi durumu söz konusu olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ