Öksürüğe ve Balgama Ne İyi Gelir?

  • 18 Kasım 2014
  • 98 kez görüntülendi.
Öksürüğe ve Balgama Ne İyi Gelir?

Soğuyan havalarda biz insanları en çok rahatsızlığa bürüyen hastalıkların başında soğuk algınlığına bağlı grip ve üşütmeler gelmektedir. Bu rahatsızlıklar sonucu insanlar aşırı öksürük ve balgam şikayetinden ötürü hastanelerin yolunu tutmaktadır. Ancak üşengeç olan ve hastaneye gitmeyip, doktora kendini göstermekten geri kalanlar için ise evde bitkisel yöntemlerle tedavi uygulanmaktadır. Ülkemizde öksürük ve balgam gibi rahatsızlıklarla baş edecek şifalı bitkiler bulunmaktadır. Doğal yollarla aşırı öksürükten ve soğuk havalardan dolayı meydana gelen rahatsızlıklardan kurtulmak mümkündür.

Mesela ıhlamur çayı en iyi balgam söktürücü olarak bilinmektedir. Ihlamurun beraberinde kaynatılacak olan tarçın, zencefil ve karanfil ise boğaz ağrısına iyi gelmekle birlikte öksürükten dolayı boğazda oluşan yanmayı ortadan kaldırmaktadır. Hatta tadından ve kokusundan dolayı keyif içinde adından bahsedilen bitkilerin çayı içilebilir.

Ihlamurun aynı zamanda bronşit ve karın ağrısına da iyi geldiği unutulmamalıdır.

Öksürüğe iyi gelecek bazı bitkisel karışımlarından bazıları ise şöyledir;

  • Ihlamurla ayva yaprağını aynı anda kaynatıp içildiğinde öksürüğe iyi gelmektedir.
  • Bal ile karabiber karıştırılır ve macun haline getirildikten sonra yenir. Bu ikili karışım yetişkin ve çocuklarda etkilidir.
  • 1 tatlı kaşığı kadar bal ve toz halindeki zencefili karıştırıp yiyin. Çocuklara verilmesi önerilmemektedir.

Solunum yolu hastalıklarında hastanın bulunduğu alanın hava (oksijen) alıyor olması ve nemli bir ortamda bulunması gerekmektedir. Çünkü solunum yolunun açtığı hastalıkların genelinde hastaların aşırı öksürük şikayeti bulunmaktadır. Balgam sorunu ve öksürükten yakınanların günde en az 3 litre ılık su içmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ