Pilates Nedir?

  • 06 Aralık 2014
  • 33 kez görüntülendi.
Pilates Nedir?

Pilates, 20. Yüzyılın başlarında Joseph Pilates tarafından geliştirilen fiziksel fitness sistemidir. Pilates programı ilk olarak yaralılara rehabilitasyon merkezinde ve 1. Dünya Savaşı sıralarında uygulanmıştır. Bu dönemde germe güçlendirme, anahtar kasları stabilize ederek yaralıları sağlığına kavuşturmak için uygulanan pilates, günümüzün en popüler sporu olmayı başarmıştır.

Pilates; vücudu mükemmel şekilde çalıştırmak için doğru hizalama, merkezleme, konsantrasyon, kontrol, hassasiyet, doğru nefes gibi temel pilates prensiplerinden oluşur. Pilates temelde vücudun ‘güç merkezi’ olarak düşünülebilir ve çekirdek bir odak vardır. Çekirdek (kollar ve bacaklar olmadan) omuz ve pelvis arasındaki alandır ve bu alandaki tüm kasları kapsar.

Pilates ile beden kontrolü 8 ilkeye dayanır. Bunlar; gevşeme, nefes, hiza, merkezleme, koordinasyon, flowing hareketleri ve dayanma gücüdür. Kontrol ve teknik gerektiren, daha az ve hassas hareketlerden oluşan pilates, zihinsel ve fiziksel sağlık için önerilir. Yeni başlayanlar için pilates hareketler şöyledir:

Pilates Göbek Hareketi: Yere yatın ve bacaklarınızı havaya kaldırarak, ellerinizle ayakuçlarına doğru esneme hareketi yapın.

Pilates Gerinme Hareketi: Yere uzanın ve kollarınızı havaya kaldırın. Nefesinizi verirken kol ve ayakları yukarı doğru esnetin.

Pilates Bacak Hareketi: Sırt üstü şekilde kollarınızı ve ayaklarınızı yere koyun. Beliniz yukarıda olsun. Bu gergin pozisyonda, ayaklarınızı sırayla yukarı kaldırıp, indirin.

Pilates Kalça Hareketi: Yere oturun ve ellerinizi gergin şekilde arkaya uzatın. Elleriniz zemine değsin. Bacaklarınızı sırayla havaya kaldırıp, sağa sola hareket ettirin.

Ebru Şallı – Pilates Hareketleri Video

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Berna Odabaşı dedi ki:

    Ebru hanımın kendine has çok güzel zayıflama yöntemleri var. Fakat ben bu hareketleri yaparken çok zorlanıyorum ve Ebru hanım tekrardan TV ekranlarına dönerse mutlu olurum. Her sabah uyandığımda programını izleyerek hareketleri yapmaya koyulurdum ve fazlasıyla yararını görürdüm. Ama şimdi beni gaza getirecek biri olmadığından yine yağ bağlamaya, basen büyütmeye devam ediyorum. 🙁

BİR YORUM YAZ