Pirana Balığı Bakımı

  • 19 Ocak 2015
  • 201 kez görüntülendi.
Pirana Balığı Bakımı

Pirana deyince hemen aklımıza etçil ve saldırgan yapılı bir balık türü olduğu gelmektedir. Peki, avlarına karşı acımasız olan piranaları hiç ev ortamında beslemeyi düşündünüz mü? Cevabınız “Evet ama bu balık türü hakkında hiç bir bilgim yok?” ise o zaman biz size aklınıza takılan soruların cevabını sırasıyla tarafınıza sunmaya çalışalım buyurun…

Pirana Balıklarının Özellikleri

Pirana türü balık almadan önce evinizde geniş bir bölümü akvaryum için ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü pirana balıkları etçil oldukları kadar büyükte bir balık türüdür. Bu yüzden evinizde bu balıkları besleyecek alana sahip olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Hatta bu tür balığı almaya karar verdiyseniz 5’li gruplar halinde almanız en sağlıklısı olacaktır. Eğer 5’ten az pirana beslemeyi düşünürseniz bu az sayılı diğer balıkların saklanmasına neden olacaktır. Unutmayın, akvaryum içinde ne kadar kalabalık bir pirana balığı sürüsü olursa balıkların öz güven duygusu o kadar yüksek olacaktır. Ancak fazla sayıda piranaya sahip olmak demek sürekli et ürünleriyle beslemek anlamına gelmez. Zaten küçük bir akvaryum ortamında pirana üretimini yapmakta kolay bir iş değildir.

Pirana Balıklarının Beslenmesi

Piranalar iştahlı bir balık olarak bilinmektedir. Sürü halinde dolaşmayı sevdikleri için canlı bir av bularak kendilerini kolaylıkla doyurabilirler. Diğer balıklara nazaran tok olsalar bile verilecek yeme özen göstermeksizin tüketimini yapabilirler. Fakat her şeye rağmen bu balıkların bakımına özen göstermek gerekir. Mesela bilinçsiz şekilde balıklara yem verildiğini düşünürsek sürekli akvaryum içindeki suyun değiştirilmesi gerekeceğini söyleyebiliriz. Bu nedenden dolayı piranalara her daim canlı yem verilmese de belirlenmiş bazı aralıklarla canlı yemlerin verilmesi mantıklı olacaktır. Ülkemizde bazı kişiler pirana beslerken kurutulmuş protein ağırlıklı yemlerin kullanımını yapmaktadır. Bunların yanı sıra öğün arası kurutulan balık, ciğer ya da diğer protein içerikli besinlerde verilmelidir. Unutmadan şunu da söylemeliyiz ki, piranalar kesinlikle bitkisel yemlerin tüketimini yapmamaktadır. Piranalara bitkisel yemler verilse bile yemeyecekleri gibi balıklara zararda vereceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Pirana Balıklarının Bakımı ve Akvaryum Özellikleri

Piranaların kökeki Güney Amerika’dan geldiği için akvaryum içinde bulunan suyun sertliğine dikkat edilmelidir. Yani akvaryumdaki suyun 6.5 veya 7 ph olması gerektiğini söyleyebiliriz. Yukarıda ki paragrafta da söylediğimiz gibi en az 5’li gruplar halinde besleneceği için akvaryumun büyük olmasına özen gösterilmelidir. Bunların yanı sıra akvaryum içini süslerken genellikle bitkilendirme ağırlıklı bir çalışma yapmanız gereklidir. Akvaryum içindeki suyun ph değerini sağlamak için mango kökleri de kullanabilirsiniz. Akvaryum suyunun ayda bir kez %15 seviyesine kadar değişmeniz gerektiğini de söyleyerek yazımızı burada sonlandırıyoruz.

Eğer paylaşımını yaptığımız bu konu hakkında sorularını olursa yorum alanımızı ya da forum sayfamızı kullanarak bilir kişilerden cevaplar alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ