Protein İçeren Besinler Nelerdir?

  • 14 Aralık 2014
  • 75 kez görüntülendi.
Protein İçeren Besinler Nelerdir?

Protein; insan vücudunun büyüme fonksiyonu için gerekli makro besin kaynağıdır.  Bir kişi günde önerilen günlük alım miktarı kadar protein almalıdır. 19-70 yaş arası kadınlarda bu miktar 46 gram iken; aynı yaş aralığındaki erkekler için 56 gramdır. Vücut tarafından alınan fazla protein enerjiye dönüştürülür ve bu aşırı protein karaciğer üzerinde büyük bir yüke neden olabilir. Protein eksikliği ise; kas sistemi ve genel vücut sağlığını olumsuz etkiler. Protein açısından zengin ve düşük kalorili gıdalar tüketmek, başarılı bir diyet için oldukça önemlidir.

Yüksek proteinli gıdalar; et, balık, peynir, fasulye, mercimek, yoğurt, fındık ve tohumlardır. Beyaz ve kırmızı et, deniz ürünleri, fasulye ve bezelye, yumurta, işlenmiş soya ürünleri, fındık ve tohum gibi gıdalar; Protein Gıda Grubu parçası olarak kabul edilir.

Deniz Ürünleri

Deniz ürünleri düşük yağ oranına sahip olduklarından, mükemmel birer protein kaynağıdırlar. Somon balığında yağ oranı biraz yüksektir. Ancak Omega-3 ve yağ asitleri kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Beyaz Et

Mükemmel, yağsız protein kaynağıdır. Mesela tavuk, temel amino asit içerdiğinden sağlıklı beslenmede önerilen bir besindir. Ancak protein oranı da yüksek olduğundan tüketilmesi tavsiye edilir. (Genelde tavuğun göğüs kısmı tavsiye edilir)

Süt, Peynir, Yoğurt

Kalsiyum içeren süt ürünleri, harika protein kaynaklarıdır. Kemiklerin güçlenmesini sağlar ve osteoporozu önler.

Yumurta

Günde bir yumurta tüketerek, günlük protein alımını sağlayabilirsiniz.

Fasulye

Bir buçuk su bardağı fasulye, ızgara bifteğe eş değer protein içerir.

Soya

Günde 50 gram almak, düşük kolesterole yardımcı olur ve düşük yağlı proteinli gıdalar grubuna girer.

Yağsız Kırmızı Et

Çinko, demir ve B12 vitamini kaynağıdır. Günlük protein alımında tüketmeniz gereken gıdalar arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ