Riviera İle Sızma Zeytinyağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • 25 Nisan 2015
  • 193 kez görüntülendi.
Riviera İle Sızma Zeytinyağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bilindiği üzere zeytin ve zeytinyağı sofralarımızın hatta insan vücudunun ihtiyaç duyduğu en değerleri besinlerden biridir. Yağlar arasında en sağlıklı olarak seçilen zeytinyağı, insan sağlığına da bir çok faydası bulunmaktadır. Tüketimi yapılan bir çok yemek ve salatalarda kullanılan zeytinyağının diğer besinler gibi üretim sürecinden sofralarımıza ulaşana kadar dikkate alınması gerek öyküsü vardır. Zeytinyağı bir kaç işlem sonucu ve zeytinin sıkılmasından elde edilmektedir. Hakiki zeytinyağları katkı maddesiz üretimi gerçekleştirilmektedir. Yani kısacası doğrudan zeytin meyvesinin suyundan elde edilmektedir.

Ancak ülkemizde market reyonlarında zeytinyağının bir kaç çeşidi satışa sunulmaktadır. Bunlardan biri sızma zeytinyağı diğeri ise riviera zeytinyağıdır. Peki, bu iki çeşit arasında ne gibi fark vardır?

Zeytinin hangi şartlar altında toplanması ve işlenmesi zeytinyağının özelliklerini değiştiren faktörlerin başında gelmektedir. Mesela olgunlaşan zeytinler ağaç üstünden döküldüğü vakit işlenmek üzere fabrikalara gönderilir. Fakat ağaçtan düşmeyerek ağaçta geriye kalan zeytinler ise çeşitli yöntemlerle çeşitli şekiller altında toplanır. İşte tam bu noktada riviera ve sızma zeytinyağının üretimi gerçekleşir. Yani dalından koparılan ve herhangi bir işlem görmeden elde edilen zeyinyağına sızma denilmektedir. Sızma yağ, zeytin meyvesinin tüm vitaminlerini ve minerallerini hiç kaybetmeden taşıyandır. Bu özelliği sayesinde tatları ve kokuları oldukça kalitelidir. En kaliteli zeytinyağı çeşidi olduğunu da söyleyebiliriz.

Ağaç diplerine dökülen zeytinlerde bazı ısıl ve kimyasal işlem gördüğünden riviera zeytinyağı üretimi elde edilir. Normalde de bu yağın hiç bir şekilde tüketilmemesi gerekir. Ancak ülkemizde bu yağ çeşidinin içerisine %20 arasında sızma yağ eklenerek mutfaklarda tüketilir hale getirilmektedir.

Yani uzun lafın kısası; daha sağlıklı bir yağ tüketimi isteniliyorsa riviera zeytinyağı yerine sızma zeytinyağı tercih edilmesi gerekir. Zaten ülkemizde son yıllarda bilinçli tüketici sayısı arttığından zeytinyağının önemi anlaşılmış ve tüketim oranı yükselmiştir. Bu yüzden her geçen zaman içerisinde hakiki sızma zeytinyağlarına zam üstüne zam yapılmaktadır. 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ