Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

 • 19 Kasım 2014
 • 183 kez görüntülendi.
Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Saç dökülmesinin kalıtsal nedenlerden dolayı meydana geldiği uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Ancak kalıtsal açıklamaya istinaden yetersiz beslenme ve vitamin eksikliği de saçları döken nedenlerin başında yer almaktadır. Eğer yapılan incelemeler sonrası kalıtsal nedenlerden dolayı saçlarınız dökülüyor ise düzenli bir beslenmeyle dökülmeyi durdurmak mümkün olmayabilir. Ancak saçların dökülmesini yavaşlatabilir ve daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Şayet saçlarınızın farklı nedenlerden dolayı döküldüğünü düşünüyorsanız doktora görünmenizde fayda var. Çünkü her saç dökülmesi irsi veya kalıtsal nedenlerden dolayı meydana gelmemekle birlikte büyük bir hastalığında habercisi olabilmektedir.

Bu sayfamızda bugün sizlerle saç dökülmesini engelleyecek ve dökülmeyle mücadele edebilecek beslenme reçetesini paylaşacağız. Böylelikle dökülen saçlarınızı doğal yöntemlerle ve beslenme takviyesiyle durdurabilirsiniz.

Saç Dökülmesi ve Beslenme Programı

 • Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeşil sebzeler demir bakımından zengin olduğundan demir eksiliğinin yol açtığı saç dökülmelerini durdurabilmektedir.
 • Meyveler: Hepimizin bildiği üzere meyveler C vitamini bakımından zengindir. C vitamini vücudumuzdaki enfeksiyonların oluşumunu önlerken çevresel kirlilikten dolayı yıpranan ve cansız düşen saçlarımızı dökülmeye karşı korumaktadır.
 • Kuruyemişler: Saçlar normal uzama süresinde E vitaminine de ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden ceviz, fındık, badem, yerfıstığı ve kaju fıstığı gibi yemişler saçlara doğal parlaklık kazandırırken saç dökülmesine neden troid bezi sorunlarına engel olan iyot bakımından zengindir.
 • Deniz Ürünleri: Balık, karides ve diğer deniz ürünlerine bağlı besinler  hormonların dengelenmesine yardımcı olacak çinkoyu içerir bu yüzden saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Havuç: A vitaminine sahip olduğundan gözlere iyi geldiği gibi dökülen saçların derisine de iyi gelmektedir.
 • Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeği de en az ceviz, badem ve diğer yemişler gibi omega 6 yağ asitine sahiptir. Bunun yanı sıra çinko, demir ve protein bakımından da zengin olduğundan saçınızı dökülmesini minimum dereceye indirebilir.

Yukarıda paylaşılan besinleri saç dökülmesi yaşayan bay ve bayanlar tüketebilir. Yazılan besinler düzenli tüketildiği halde saç dökülmesi devam ediyorsa en kısa sürede bir doktora tedavi olmak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Yağmur dedi ki:

  Protein ağırlıklı beslenin ve birde biotin hapları kullanın. Yoksa saç dökülmesi uzun süre sizin yakanızı bırakmaz hatta deli olmanıza yol açabilir. Çünkü biz insanların tek değeri saçları ve dişleri diyebilirim. Birde saçınız aşırı dökülüyor ise cildiye doktoruna görünün sizi bir tedavi etsin ve tedaviye istinaden ilaç yazsın. Çünkü kullandığımız ve yararlı olarak gördüğümüz şampuanlar bir süre sonra saçımızda yan etki yapabiliyor. Şimdiden herkese geçmiş olsun.

BİR YORUM YAZ