Saç Neden Dökülür?

 • 29 Aralık 2014
 • 98 kez görüntülendi.
Saç Neden Dökülür?

Biz insanların hayatı boyunca karşılaşabileceği sorunlardan biride şüphesiz saç dökülmesidir. Herkes ister ki, saçları bakımlı ve bir o kadar da sağlıklı olsun. Bunun için çoğu insan saç bakım maskelerinin yanı sıra saçlarına farklı kürler uygulayarak saçlarının bakımlı olması için büyük uğraş gösterirler. Her ne kadar uğraş verilse de saçlar bir süre sonra çeşitli nedenlerden dolayı dökülmeye başlar. Aslında saç dökülmelerinin bir çok nedeni vardır! Genelde saçların dökülmesine yol açabilen hastalıkların başında psikolojik ve fiziksel etkenler gelmektedir. Şöyle bir gerçek de var ki; kadınların saçları erkeklerden daha fazla dökülmektedir. Tabi yaşanan bu eşitsizlik olayını da günlük işlem gören saçlara bağlayabiliriz. (Fön, saç boyama, vb.)

Peki, saç dökülmesinin başlıca nedenleri nelerdir?

Bazı Hastalıkların Yol Açabileceği Saç Dökülmeleri

Saçların beklenmedik şekilde dökülmesini çeşitli bir çok hastalığa bağlayabiliriz. Bu hastalıkların bazılarını sırasıyla sayacak olursak, demir – biotin eksikliği, tiroid ve vücudun yeterli şekilde protein ihtiyacını karşılayamamasıdır. Bunların yanı sıra vitamin eksiklikleri, hormon bozuklukları ve hamilelik öncesi – sonrası meydana gelebilecek hormonal bozukluklar, stres, menapoz, kanser ilaçlarından dolayı da saçlarda gözle görülebilen dökülmeler yaşanmaktadır.

Diğer Nedenlere Bağlı Saç Dökülmeleri

Günlük olarak saç üzerinde uygulanan farklı işlemler saçları yıpratacağı gibi dökülmelere yol açabilmektedir. Mesela saçın şekillenmesi için kullanılan kimyasal maddeler boya, jöle vb. ürünler saçı yorduğu gibi saçlarımızın dökülüp seyrelmesini tetiklemektedir. Bunun yanı sıra çevresel hava kirlilikleri ve düzensiz beslenme doğrultusunda uygulanan diyet programları da saçın yapısına zarar vereceğinden dökülme sorunu yaşatmaktadır.

Saç Dökülmesinin Tedavisi

Günlük yaşantımızda meydana gelebilecek 100 – 150 saç telinin dökülmesi normal karşılanabilmektedir. Eğer verilen rakamların üzerinde saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız; ciddi derecede saç dökülmesiyle karşı karşıyasınız demektir. Böyle durumlar içerisinde direk dermatolog doktoruna muayene olmakta yarar vardır. Saçlarınızın kimyasal etkenlerden dolayı döküldüğünü düşünüyor iseniz; saçlarınızın hava almasını sağlamak için düzenli olarak uç kısımlarından kestirmeniz dökülmeyi engellemekte etkili olacaktır.

Yukarıdaki bilgilerin yanı sıra, saçlarınıza evde kolaylıkla kullanabileceğiniz çeşitli saç besleyici yağlarla bakım işlemi gerçekleştirerek saçlarınızın dökülmesini minimum seviyeye indirebilirsiniz. Saçlarınızı beslemek için sizlere tavsiyede bulunabileceğimiz besleyici yağ çeşitleri şunlardır; susam yağı, badem yağı, sarımsak yağı, yılan yağı ve keten tohumu yağını kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Sibel dedi ki:

  İşime yarayacak bilgiler bu sayfa üzerinde paylaşılmış. Benim saçlarımda aşırı dökülmekte ve biotin ilacı kullanıyorum. Bunun yanı sıra saç yağı kürleride uygulamam gerektiğini anladım. Paylaşım için teşekkür ederim.

 2. Sema dedi ki:

  Yazılanların hepsi bence doğru çünkü kullandığım bazı ilaçlardan dolayı saçlarım kırılmaya ve dökülmeye başlamıştı. Doktorum başta bana bu uyarıyı yapmadı ve sonra tekrar kontrole gittiğimde yan etkilerinden bahsetti. Sonra düzenli beslenme ve bazı biotin ilaçları sayesinde saçlarımın düzeleceğini söyleyerek bana bir reçete yazmıştı. Saçlarınız gerçekten aşırı dökülüyorsa hafife almayın ve mevsimlik dökülmeler deyip geçiştirmeyin derim.

 3. Zehra dedi ki:

  Her gün okula giderken saçımı düzleştiriyorum ve öğlen geldiğimde bir avuç dolusu saç elime geliyor. Resmen psikolojim bozuluyor acaba bunun önüne geçmek için ne kullanabilirim? Yani saçlarımı düzleştirmek zorundayım çünkü çok bakımsız duruyorlar acaba düzleştirici kullanırken yanmayı engelleyen bir şeyler var mı?

 4. Ezra dedi ki:

  Bioxcin kullanıyorum ama pek şuan yararını gördüm diyemem. 1 ay olacak kullanalı ve hala ileri derecede saç dökülmelerim var. Arkadaşlar, bana önerebileceğiniz güzel saç besleyici şampuan falan var mıdır? Bitkisel olması daha iyi olur benim için ve bide paraben içermeyen şampuanları kullanacağım.

 5. Saçım Dökülüyor Yardım dedi ki:

  Banyodayken saçıma şampuan sürüyorum ve durulama esnasında ya da ovalama işlemi yaptığım vakit bir avuç saçla karşılaşıyorum bu durum beni inanın intihara sürükleyecek gibi duruyor. 🙁 Bu sayfada yazılanları deneyerek doğal tedavi sürecine başlayacağım olmadı doktorun yolunu tutacağım.

BİR YORUM YAZ