Saç Rengini Açarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • 25 Kasım 2014
 • 621 kez görüntülendi.
Saç Rengini Açarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Teni beyaz ve kumral olan kişilere genellikle sarı saç çok yakıştırılır. Bunun üzerine çoğu açık tenli bayanlar saçlarını sarıya boyatmak ve yakışanı kendine uygulatmak adına kuaförlerin yolunu tutarlar. Ancak sarı saçın ön plana çıkması ve güzel görünmesi için bakımı düzenli olarak yapılması gerekir.

Saçlarınızı sarıya boyatmayı tercih ettikten sonra en önemli nokta olarak dışarı çıkarken bile bir ruj dahi sürmeniz sizi daha farklı ve çekici gösterecektir.

Ancak sarı saçı uygulatmak için bazı zorlukların üstesinden gelinmesi gerekiyor. Çünkü çoğu kimyasal açıcılar saçı yaktığı gibi birde o saçın doğal görünüşüne zarar verip yıpratmaktadır. Her bilir kişi ne kadar zarar vermeden yapacağını dile getirse dahi unutmayın ki açıcı işlemi görecek her saç zedelenecektir.

Peki hasar gören bu saçı nasıl toparlayabiliriz? Diyeceksiniz! Bunun içinde yapmanız gereken tek şey haftalık olarak maske yapmanız ve günlük olarak çeşitli bakım kremleri kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede zarar görmüş saçlarınızı eski haline kavuşturabilirsiniz.

Eğer ten renginizi açık saç renginize koyu ise saçını boyama yöntemiyle sarıya kavuşturamazsınız. Bu yüzden sarı saça kavuşmak için bazı bazı kimyasal işlemlerden geçmeniz gerekiyor.

Saça kimyasal işlem uygulanmadan önce saç tellerinin kalınlığı göz önünde bulundurulur. İnce koyu renkli saçların rengi çok kolay açılır ancak kimyasal açma işleminden sonra yıpranmalar olacağından ek bakım yaptırmanız gerekebilir.

Bunların yanı sıra kınalı saça açma işlemi uygulanmaması gerekir. Çünkü kına doğal bir boya olduğu için akması ve saçın uzaması gerekmektedir. Bu işlemlerin sonunda saç açma ve boyama işlemi başarıyla gerçekleştirilebilir.

Saç rengini açarken dikkat edilmesi gerekenler sırasıyla şöyledir:

 • Daha önce boyanmamış ve işlem görmemiş bir saçı sarı saça kavuşturmak için açıcı yardımı ile 4-5 tona kadar kolaylıkla açabilirsiniz.
 • Boyalı bir saç işlem gördüğünden dolayı üzerine uygulayacağınız boyayı kabul etmemekle beraber kusacaktır.
 • Koyu renkli saçı açarken önce uç daha sonra dip kısımlar açılmalıdır.
 • Açıcı yardımıyla açılan saçı rengi oturana kadar haftada en az iki kez bakım yapılması gerekir.
 • Son olarak siyah bir saçın sarı renge döndürülmesi için çok aşamalı ve zarar verici işlemlerden geçeceğin göz önünde bulundurmanız gerekir.

Şimdiden yeni saçlarınızla güzel ve bakımlı olmanızı dileriz. Umarız verdiğimiz bilgiler doğrultusunda saçınızı sarıya boyamadan önce kafanızda oluşan pek çok soruya yanıt verebilmişizdir.

Eğer sizlerinde saç açma işlemi hakkında bildiğiniz yada sormak istediğiniz bir şeyler var ise yorum alanını kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Yağmur dedi ki:

  Geçenlerde kuaförüm de saçlarımı açtırıp sarıya boyatayım istedim. Ne yazık ki Avrupa’daki gibi yetenekli kuaförlere sahip olamadığımızdan kuaförüm dediğim kişi açabilirim dediği saçı açamadı ve saçlarımı yer süpürgesine çevirdi. Hadi onuda geçtim saçlarım lastik gibi uzuyor ve kopuyor yani resmen yaktı saçlarımı. Benim gibi saçını kurban etmek istemeyenler bu işin erbabı kişilerce saçlarını boyatıp röfle falan çektirsinler. Şimdi saçlarım sarı değil ve istemediğim halde saçlarımı 4 cm kadar kestirmek zorunda kaldım. 🙁 Burada yazılanlar gerçekten okunması ve uygulanması gereken bilgiler. Ben geç gördüm ve şuan saçlarım için çok üzgünüm. Her gün elime 30 tel saç geliyor ve psikolojim bozuluyor.

 2. Melek dedi ki:

  Yağmur’un dediklerine kesinlikle katılıyorum ve burada yazılanların hepsini saçını boyatacak bayan arkadaşlarımın okumasını tavsiye ediyorum. Ne yazık ki ülkemizde bayan kuaförü olarak geçinen tipleri ve ustaları görüyoruz. Hatta Kanal D ekranında yayınlanan “Benim Kuaförüm” adlı programı izleyip kimlerin saçlara cellatlık yaptığını da görebiliriz. Bu yüzden saçlarınızı kimyasalla açtırırken paranıza kıyın ve doğru kişilerce açma işlemini yaptırın. 2 yıl önce bende saçlarımı açtırdığım da bir dengesizin kurbanı olmuştum.

BİR YORUM YAZ