Saçların Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı?

  • 05 Aralık 2014
  • 546 kez görüntülendi.
Saçların Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı?

Bu sayfada kendinizi bulduysanız, büyük olasılıkla yağlı saç sorunundan bıktınız demektir. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan 2 veya 3 gün sonra saçlarınızda ağırlık hissi oluşuyor ve kafa derisinde aşırı yağlanma meydana geliyorsa, yağlı saç tipine sahipsiniz. Saç derisinde yağ bezleri tarafından üretilen sebum salgısının fazla olması, saçlarda yağlanmaya neden olmaktadır. Sebum salgısı, kadınlarda az miktarlarda mevcut olan androjenler tarafından kontrol edilir. Sebum salgılaması ergenlikte başlar ve menstruasyon sırasında saçlarda daha fazla yağlanma gözlemlenir. Saçınızı yıkasanız bile sanki kirli ve ağır bir saç görünümü ortaya çıkar.  Yağlı saçlar, kepeklenmeye ve saç derisinde kaşıntıya da neden olabilir. Saç ve saç derisinin yağlanmasını kontrol altına almak ve parlaklık kazandırmak için evde hazırlayabileceğiniz doğal saç maskelerinden faydalanabilirsiniz.

Saçların yağlanmaması için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Eğer yağlı saçlara sahipseniz, en iyi yol saçlarınızı aşırı yağlanmadan kurtarmak için gün aşırı şampuanla yıkamaktır. Özellikle yağlı saçlar için tasarlanmış şampuanları tercih edin. Normal saçlara 4.5 ve 6.7 arasında bir pH’a sahip olan bir şampuan gerekirken; yağlı saçlar için bu pH aralığından yüksek değere sahip bir şampuan kullanılmalıdır.
  • Yağlı saç tedavisinde en iyi bitkisel ilaçlardan biri, aloe veradır. Saçlarınızın yağlanmaması için şampuanınızın içerisine 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı jel aloe vera karıştırarak saçlarınıza uygulayın ve birkaç dakika sonra saçlarınızı tamamen durulayın.
  • Sulandırılmış elma sirkesini durulama suyuna katın.
  • 2 adet yumurta sarısının içerisine birkaç damla limon suyu ekleyerek, karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. Yumurta sarısı, saçlarda yağlanmayı azaltır.
  • 1 fincan limon suyuna 3 kaşık bal ekleyin ve karıştırın. Bu karışım saçlarda 3 dakika bekletilerek, haftada 3 defa uygulandığında; yağlanmayı azaltır.

Yukarıdakilere bağlı son olarak saçlarınızı yıkarken sıcak su kullanmayarak ılık su kullanmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Çünkü saçınızı sıcak suyla yıkadığınızda saçlarınızın daha fazla yağlandığını göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ