Sivilce Nasıl Geçer?

 • 26 Kasım 2014
 • 163 kez görüntülendi.
Sivilce Nasıl Geçer?

Vücudun çeşitli bölgelerinde çıkan sivilceler (akneler) insanın dış görünümünü 2 şekilde olumsuz etkiler.

Birincisi; sivilce yüz bölgesinde çıkıyor ise çevreniz tarafından dikkat çekecektir, ikinci olumsuz yönüyse sivilceyle çok fazla oynanıldığında iz kalma ihtimali yüksektir. Sivilceden kaynaklı izin, vücut üzerinde kalmasını istemiyorsanız kesinlikle küçük veya büyük sivilceleri sıkmayınız ve vücudunuzdaki sivilceli bölgelere ellerinizi sürmeyiniz.

Dış görünümünüzü etkileyecek büyük sivilceleriniz varsa eczanelerde sivilceleri kurutan merhemler bulunmaktadır. Çoğu merhemler reçetesiz olarak satılmakta ve alacağınız merhemlerin içerikleri hakkında bilgileri ve sorularınızı eczanede bulunan cilt bakım uzmanlarına danışarak alabilirsiniz.

Ayrıca evinizde doğal yöntemlerle sivilcelerle baş edebilirsiniz.

Evde doğal sivilce tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle cildinizde çıkan bir sivilcenin 1-2 gün içerisinde geçmesini beklemeyin. En az bir sivilce cildinizden 10 gün sonra tamamen arınmaktadır, bu yüzden sivilcelerin çabuk geçmeyeceğini kabullenmelisiniz. Hızlı bir çözüme kavuşmak için gözle görülür sivilceler sizi elle müdahaleye itebilir ve bunun sonrasında cildinizde kısa sürede yok olmayacak lekelere yol açabilirsiniz. Dememiz o ki bir sivilce için kendinize 10 gün süre tanıyın ve bu süre içerisinde kendi tedavinizi uygulamaya koyulun. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi kesinlikle yüz kısmındaki sivilceleri patlatmayın. Baktınız ki kendinize tanıdığınız sürenin sonuna geldiğiniz halde sivilcelerden hala kurtulamıyorsunuz o vakit dermatoloji doktoruna danışmanızı tavsiye ederiz.

Şimdi gelelim evde doğal uygulanabilecek yöntemlere;

Karbonat: Cildin temizlenmesi ve sivilce oluşumuna yol açan ölü cilt hücrelerini temizlemek için kullanılır. Sivilcelerin kurumasında size büyük yardımı dokunacak karbonat yöntemi cildin tahriş olmasına yol açacağı için fazla uygulanmamalıdır. Az miktarda karbonatı 1-2 çay kaşığı kadar limonla karıştırıp sivilcelerin üstüne sürünüz.

Yulaf Maskesi: Cildinizde meydana gelen fazla yağlanmayı ortadan kaldırır ve gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumuna engel olur. Hatta büyük sivilcelere sürülen yulaf ezmesi çok etkili sonuç vermektedir. Yulaf maskesini hazırlamak için küçük kaba konulan yulafa azar azar su ekleyin ve krem kıvamına gelinceye kadar yulafı karıştırın. Karışımı yaptıktan sonra yüzünüze eşit miktarda sürün ve 30 dakika boyunca yulafın yüzünüzde kurumasını bekleyip yüzünüzü ılık suyla durulayın. Yulaf maskesi yöntemini haftada 1-2 defa yapmanız yeterli olacaktır.

Düzenli Yıkama: Yüzünüzü sabah-akşam olmak üzere günde ez az 2 defa yıkamanız gerekiyor. Son zamanlarda yüzde çıkan sivilceleri kurutmaya yardımcı olan yüz yıkama jelleri kullanılmaktadır. Kullanacağınız yüz yıkama ürünlerinde kesinlikle “salisilik asit” olmasına özen gösterin.

Sivilcelerle baş etmek için diğer yolları deneyebilirsiniz;

 • Yüzde sivilceler genelde siyah noktaların cilt gözeneklerini kapatması yüzünden meydana gelmektedir. Bu yüzden günlük evde cilt temizleme mendilleriyle yada toniklerle siyah noktaları temizlemelisiniz.
 • Haftalık olarak cilt tipinize uygun markalar yardımıyla peeling yapabilirsiniz.
 • Buhar banyosuyla cildinizdeki ölü derileri temizleyebilirsiniz.

Paylaşılan bu yöntemlerin sivilceli bölgelere iyi geldiğiniz düşünüyor iseniz kesinlikle devamlılığını getirin. Ancak yöntemler tedavi süresinde size yardımcı olmuyor ise ilaç tedavisine başlamak için cilt doktorunun yolunu tutmanız gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Şaban dedi ki:

  18 yaşındayım ve yüzümde çıkan bu sivilceler beni delirtecek. Geçen devlet hastanesine gittim doktorun 2 ay önce verdiği ilaç ve krem hiç bir işe yaramadı. Artık doğal yöntemlere başvuracağım ve uygulayacağım bu yöntemlerin de bana yararı olmaz ise yüz nakline kadar olayı taşıyacağım. 🙁

 2. Hülya dedi ki:

  Şu sivilcelerimden kurtulmak istiyorum delireceğim böyle akne sorunu yaşayanların yardımcı olması çok güzel. Buradaki yöntemleri deneyeceğim umarım faydasını görürüm.

 3. Berrak dedi ki:

  Benimde bundan yaklaşık 2 sene önce aşırı akne sorunum vardı. Daha sonra dermatoloji uzmanına göründüm ve bana zoretanin adına bir ilaç yazdı. İlacı kullanmaya başladım cildimde ki gözenekler kapandı ve sivilceler kurumaya başladı. Fakat cildimi aşırı kuruttu ve ilacı kullandığım dönem saç dökmesi bile yaptı.

  Zoretanin 10 mg ile başlarsınız vücut ilaca alışınca 20 mg geçersiniz. Ama ilacı doktor vermeden önce bir kaç kan tahlili istiyor ve ona göre ilacı size yazıyor. Sakın yaz ayları bu ilacı kullanmayın ciltte leke bırakma ihtimali yüksekmiş. İlacın ismini yazdım ama sakın gidip kafanıza göre ilacı eczaneden almayın çünkü ağır bir ilaçtır. Şimdiden herkese geçmiş olsun.

BİR YORUM YAZ