Tansiyonu Düşüren Besinler Nelerdir?

  • 21 Aralık 2014
  • 57 kez görüntülendi.
Tansiyonu Düşüren Besinler Nelerdir?

Tansiyon özellikle yaş ilerledikçe insanları daha büyük tehlike altına alan ve hem kalp hem de damar sağlığını olumsuz olarak etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu sebeple kişiler özellikle tansiyonlarının çıktığı anlarda eğer doktorları veriyorsa mutlaka ilaç kullanımı ve bunun yanında ise tansiyonu düşüren besinler ile daha kontrol altına alarak normal bir hale getirmeye çalışabilirler.

Normalde 12/8 olarak kabul gören tansiyon oranları, bazen rahatsızlıktan dolayı bazen de ani sinirlenme ve üzüntüden dolayı birden yukarıya fırlayabilir. Bu gibi anlarda tansiyona iyi gelen besinlerin arasında şeker pancarı gelecektir.

Tansiyonu yüksek olanlarda yapılan analizler sonucunda şeker pancarı yiyen birinin yaklaşık 2 saat sonra tansiyonun da ciddi bir oranda düşüş gözlemlenmiştir. Elbette sadece bu sebze ile değil daha birçok taze sebze ile tansiyonun düşmesi sağlanabilir. Tansiyonu düşüren besinler nelerdir diye sorulduğunda, her ne kadar halk arasında en  çok limon sebzesi öne çıksa da bunun yanı sıra kabak, çilek  ve ıspanak sebzeleri de oldukça iyi gelecek ve orantılanacaktır.

Tansiyon düşürecek diğer besinler ise şöyledir:

Kereviz: Asırlardan bugüne tansiyon düşürmede büyük bir öneme sahip olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar ve laboratuvar testleri sonucunda kerevizin tansiyon düşüren etkisi gözlemlenmiştir.

Sarımsak: Bilindiği üzere tansiyon yükselmesinde tüketilen besinlerin başında sarımsak gelmektedir. Sarımsağın sadece tansiyon düşürmekle kalmadığı ve yükselen kolesterolü de düşürdüğü bilinmektedir. Tansiyon ve kolesterol rahatsızlığı olanların kesinlikle haftada en az 1 kere 30 gram sarımsak tüketimi yapması gerekmektedir.

Soğan: Yemeklerin vazgeçilmez bitkisi olan soğan ise aynı sarımsak gibi tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir.

Domates: GABA (Gamma Amino Butirik Asit) bakımından zengin olan domateste tansiyon düşürmekte en etkili besinlerin başında gelmektedir.

Havuç: Başta gözlere ve bir çok hastalığa faydası olan havuç’un sekiz farklı tansiyon düşüren bileşenine sahip olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Yukarıdaki paylaşılan bilgiler sayesinde yüksek tansiyon sorununu ortadan kaldırabilir ve tansiyon rahatsızlığınızın önüne bir nebzede olsa doğal besinlerle geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ