Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

 • 30 Aralık 2014
 • 88 kez görüntülendi.
Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Yumurta, dünya genelinde hemen hemen her insan tarafından beğenilerek tüketilen besindir. Genelde marketten alınan yumurtaların son kullanım tarihlerine göz atılmalıdır. Çünkü yumurtaların tazeliği insan sağlığı açısından önem taşımaktadır. Fakat yumurtaların üzerinde bulunan bazı son tüketim tarihleri aldatıcı olabilmektedir. Bu yüzden alacağınız yumurtanın tazeliğini kontrol etmek için bazı yollara başvurulabilir.

Peki, bir yumurtanın taze ya da bayat olduğunu nasıl anlarız?

 • Büyük bir bardağın içerisine soğuk suyu yumurtadan 2 kat fazla olacak şekilde doldurun. Hemen peşine tazeliğinden şüphe etmiş olduğunuz yumurtayı bardak içinde bulunan suya bırakıp gözlemleyin. Yumurta taze ise su dolu bardağın dibine oturarak yan yatar. 1 haftasını dolduran yumurta ise bardağın dibine doğru inerken bir kaç defa yükselip alçalacaktır. Eğer yumurta uzun süreli saklandığından dolayı bayatlamış ise bardağın dibine direk oturur ve geniş kısmı bardağın üst bölümüne bakar.
 • İkinci yöntemde ise yumurtanızı kulağınıza yaklaştırın ve sağa sola sallayın. Kulağınıza yaklaştırdığınız yumurtadan çalkalanma sesi geliyorsa bilmelisiniz ki, o yumurta bayatlamıştır. Şayet hiç bir ses işitmiyorsanız yumurtanın taze olduğuna emin olabilirsiniz.
 • Son yöntemimiz de ise tavaya yumurtayı kırın ve yumurtanın sarısı top şeklinde ve şişkin duruyorsa, yumurta beyazı da sarıya yakın bir noktada toplanmış ise muhtemelen yumurtanız tazeliğini koruyor demektir. Ancak yumurtanın sarısı söylenenlere uymuyor ve sönük görünüyor ise biraz eskimiştir. Ama yinede tüketilebilir. Yumurtanızın sarısı anlatılanların tam tersine sıvı bir hal almış ve beyazı da cıvıklanmaya yüz tutmuşsa o zaman yumurta bayatlamıştır. Hem bu yöntemi deneyerek yumurtanın içini koklama şansını da elde etmiş olursunuz. Hepimizin de bildiği üzere kötü bir kokuya sahip olan yumurtalar kullanılmamalıdır.

Her şeye rağmen yumurtaları temin edeceğimiz yerlerin de güven vermesi gerekir. Unutmayın, yumurta tüketimi yaparken tazeliğinin ve bayatlığının kontrol edilmesi sağlığımız açısından önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Birol Kaya dedi ki:

  Bizim ailece böyle sorunumu yok, çünkü biz köy yumurtası getirtiyoruz. İşlem görmüş yumurtalardan uzak durmanızı tavsiye ederim arkadaşlar. Bakkal yumurtaları kaçıncı kalitedir bilmiyorum ama bayat oldukları kesin diyebilirim. Bu yüzden yumurtaların seçimi özenli yapılmalıdır.

  1. Erdem Candar dedi ki:

   Herkesin köyde tanıdığı olamayabiliyor maalesef. Ama köyden gelen yumurtaları da incelemeden tüketmenizi tavsiye etmem Birol kardeşim. Bundan 3 yıl önce köy yumurtası diye aldığım yumurtanın içi resmen küf tutmuştu. 😉

BİR YORUM YAZ