Tırnak Nasıl Kesilir?

  • 02 Ocak 2015
  • 172 kez görüntülendi.
Tırnak Nasıl Kesilir?

Bilindiği üzere tırnaklarımızı yanlış kestiğimiz vakit beklenmedik bir çok tırnak problemi yaşayacağımız doktorlar tarafınca söylenmektedir. Bu yüzden tırnak kesmeden önce doktor tavsiyelerine kulak asmalı, tırnakları söylenilen şekilde kesmeye özen göstermemiz gerekir. Eğer doğru bir tırnak kesimi gerçekleştirirsek meydana gelebilecek tırnak batması sorununun da önüne geçmiş oluruz. Kısa bir süre önce yapılan bir araştırmaya göre, tırnak yatağının üst kısmında uzayan tırnağın bir hafta içinde 0.99 mm uzadığı sonucuna varılmıştır. Peki, problemsiz tırnak için kesim sırasında nelere dikkat etmek gerekir? Yazımızın devamında bu soruya cevap bulabilirsiniz.

Tırnak kesimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Unutmayın, el tırnaklarımızı yuvarlak ayak tırnaklarımızı ise düz bir şekilde kesmeliyiz.
  • Tırnakları kesme işlemine başlamadan önce tırnakların bir kaç dakikalığına ılık suda bekletilmesi tavsiye edilir. Suda bekletilen tırnaklar yumuşayacağından kesimi kolay olacaktır.
  • Tırnak makasını kesinlikle deriye değecek şekilde sonuna kadar itmeyin. Tırnağın altında bulunan tabakanın üzerinde kalacak şekilde kesim yapmaya özen gösterin.
  • Tırnakların fazla uzatılmadan düzenli olarak kesilmesi gerekir. Çünkü uzun tırnakların arasına pislikler kaçacağından bakteri oluşumu kaçınılmaz olacaktır.
  • Kendinize özel tırnak makası kullanmalısınız. Başkasına ait kullanılan tırnak makasları tırnak mantarı sorununa yol açabilmektedir.
  • Tırnak uzatmayı seviyorsanız düzenli bir şekilde bakımını ve temizliğini yapmaktan kendinizi alıkoymayın. Gerekirse her gün temizliğini yapmayı kendinize ders edinin.

Tırnak nasıl kesilir?

El tırnak kesimi: Tırnaklarınızın doğal görüntüsünü göz önünde bulundurarak tırnağın parmakla birleştiği noktadan itibaren oval bir biçimde kesmelisiniz. Tırnak altındaki derinizi tırnak makasına sıkıştırmamak için dikkat etmeniz gerekiyor.

Ayak tırnak kesimi: Batığın en çok meydana geldiği yer ayak tırnaklarımız bu yüzden ayak tırnaklarını keserken kesinlikle oval (yuvarlak) kesimden kaçının. Batık probleminin yaşanmaması için en doğrusu ayak tırnaklarınızı düz kesmeniz. Tırnaklarınızı keserken kullanacağınız tırnak makasının da az eğimli olmasının gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bebek tırnak kesimi: Yetişkin insanlara nazaran tırnakları yapı olarak çok yumuşak olduğundan kesimi rahat yapılmaktadır. Ancak bebeklerin tırnakları fazla uzatılmadan kesilmesi bebeğin kendine zarar vermesinin önüne geçecektir. Biliyoruz ki, bebekler çok hareketlidir ve bu yüzden tırnaklarını keserken bebeklere özel makaslar tercih etmeniz gerekir. Genelde anneler bebeklerinin tırnaklarını banyo yaptırdıktan sonrası kesmeyi tercih etmelidirler. Yukarıda yetişkinler için söylemiş olduğumuz gibi bebeklerde de aynı şekilde eller oval, ayaklar ise düze şekilde kesmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ