Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

  • 16 Aralık 2014
  • 48 kez görüntülendi.
Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Toplumumuzun vazgeçilmez bir geleneği olan Türk Kahvesi, farklı yörelere ve alışkanlıklara özgü çeşitli tariflerle hazırlanabiliyor. Bu alanda internet üzerinde yapılan araştırmalarda, genel tariflerin yanı sıra, farklı tekniklerle Türk kahvesi nasıl yapılır başlıklarıyla, değişik tarifler de okuyuculara sunulabiliyor. Bizler bu yazımızda en sık tercih edilen ve orijinal Türk kahvesi tarifi olarak kabul görmüş tarifi okuyucularımız ile paylaşıyoruz.

Her ne kadar bu gün her şey teknoloji odaklı çalışıp, Türk kahvesi yapmak için makineler olsa da biz eski usul olan, geleneksel cezve yapımı Türk kahvesinden vazgeçemiyoruz.

Malzemeler:

  • Kaliteli Kahve
  • Su
  • Şeker (Tercihen kullanılabilir)

Türk kahvesi tarifi:

Öncelikle oda sıcaklığında hazırladığımız suyu, kullanacağımız fincana döküyoruz. Ardından fincanla ölçtüğümüz suyu kahveyi yapacağımız cezveye koyuyoruz. Bu tarifimizde orta şekerli kahve yaptığımızı belirtmek istiyoruz. Standart çay kaşığı ölçüsünde, 2 kaşık şeker katıyoruz. Şeker olarak toz şeker tercih etmenizde fayda vardır. Evinizde bulunmuyorsa aynı ölçek olarak 2 küp şeker de tercih edebilirsiniz. Gelelim kahvemize; Kahvemizden tepeleme olarak 2 dolu kaşık alarak cezvemize döküyoruz. Bu noktada dikkatli davranmalıyız. Cezve içeriğini 5 saniye kadar güzelce karıştırıyoruz. Karıştırdıktan sonra görüntüsü hafif topakları yüzeyde kalmış şekilde olmalıdır. Cezveyi düşük ısılı bir ateşin üstüne koyup, kahvemizi pişirmeye başlıyoruz. Bu noktadan sonra kahveyi karıştırmanıza gerek yoktur. Kahve piştikçe üstü göz göz olacaktır. Kahvenin fokur fokur kaynamasını beklemeyin. İlk köpükler yavaşça kahvenin üzerinde oluşmaya başlayacaktır. İlk köpüğü çay kaşığıyla alarak fincana boşaltın. Ardından tekrar köpük oluştuktan sonra ocağı kapatarak kahveyi fincana döküp servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hasret Güneş dedi ki:

    Bizim ülkemizde bu kahveyi neden içiyorlar? Ben cevabını vereyim; Batıl inançlar yüzünden ve fal baktıracaklar sevdasına içmektedirler. Kimse kalkıp kahvenin faydasını zararını araştırmaz anca kahve nasıl yapılır aramasıyla böyle sayfalara gelirler. Benim bu sayfaya geliş nedenimde bu yorumu yazmak içindi saygılar. 🙂

BİR YORUM YAZ