Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

  • 27 Ocak 2015
  • 99 kez görüntülendi.
Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

Uhu, bağlantı ve onarma işleri için kullanılan yapışkan türlerinden biridir. Ancak bazen yapıştırıcı olarak kullanılan uhunun giysi ya da ev eşyasına bulaşması kaçınılmaz olabiliyor. Bunun karşısında çoğu bayan ne yapacağı konusunda bilgisi olmadığından çözümü kuru temizlemede aramaktadır. Fakat birazdan giysi, halı ya da diğer ev ürünlerine bulaşan uhu hangi yöntemlerle kolayca temizlenebileceğini sizlerle paylaşacağız. Böylelikle uhu bulaştığı yerden kolaylıkla sorunsuz şekilde çıkarılabilecektir.

Peki, uhu lekesi nasıl çıkar?

  • Uhu sert bir yüzeye bulaşmışsa kesinlikle nemli bir bez yardımıyla temizlenebilir. Eğer uhu döküldüğü zemin üzerinde kurumuşsa kazınması gerekir. Fakat bazı zeminler çizilmeye hassas olduğundan bu durum karşısında deterjanlı bez kullanmalısınız.
  • Giysi ve halılara bulaşan uhuya anlık müdahalede bulunmamalısınız. Donmamış uhuya müdahale ettiğiniz vakit yapışkanın daha da yayılmasına yol açılabilirsiniz. Bir de kesinlikle akışkan uhuyu döküldüğü yerden temizlemek için kağıt havlu falan kullanmayınız. Çünkü peçete ya da kağıt havlular yapışacağı için işiniz daha zorlaşabilir. Tek yapmanız gereken 2 – 3 saat akışkan uhunun kurumasını bekleyin ve daha sonra temizleme işlemine geçin.
  • Kurumuş uhuyu rahatlıkla temizlemek için kredi kartı gibi sert cisimler kullanılabilir.
  • Giysi üzerinde kurumuş uhunun temizlenmesi için, ılık su ve az miktarda deterjanı kuruyan bölgeye dökün. Bu noktada dikkat etmeniz gereken sakın ola ovalama işlemi gerçekleştirmeden pamuk bir bez parçasıyla tampon şeklinde bastırarak temizleme yapabilirsiniz.
  • Onca uğraş sonrası hala uhu lekesini çıkaramadıysanız deterjan yerine amonyak içeren temizlik ürünlerine başvurabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ