Vücut Geliştirme Hangi Yaşa Kadar Yapılabilir?

  • 22 Aralık 2014
  • 73 kez görüntülendi.
Vücut Geliştirme Hangi Yaşa Kadar Yapılabilir?

Vücut geliştirme sporu (kondisyon), uygun yaş aralıklarında ve uzman tavsiyeleri doğrultusunda yapılmadığında ciddi fiziksel hasarlara yol açabilmektedir. Bu yazımızda vücut geliştirme sporuna hangi yaşta başlanır ve hangi yaşa kadar yapılır sorularına ayrıntılı cevaplar sunuyoruz.

Vücut geliştirme sporunda uzmanlar başlangıç yaşı olarak 10 – 11 yaş arasında uygun olabileceğini savunmaktadırlar. Yetişkinlerde ise, herhangi bir sağlık problemi mevcut değilse, vücut geliştirme yaşı için bir üst limit yoktur. Kişinin fiziksel sağlığı müsaitse, istenilen yaşa kadar vücut geliştirme çalışmaları devam ettirilebilmektedir. Belirtilen 10 yaş alt sınırı aslında kişinin fiziksel gelişimi doğrultusunda farklılık gösterebilir. Bildiğiniz gibi her ırkta kemik gelişim süreci farklı süreçlerde tamamlanabilmektedir. Bu doğrultuda vücut geliştirme sporuna erken yaşta başlamayı düşünenlerin, bu konuda eğitmenlik yapan alanında uzman kişilerin fiziksel kontrolü ve onayı dahilinde bu spora başlamalarında fayda vardır.

Daha önce spor yapma konusunda alt yapısı olmayanlar spora başlamadan önce doktora danışması gerekmektedir. Düzen çerçevesi içerisinde yapılan fitness ve aerobik vücutta bulunan ciğerleri ve kas yapılarını güçlendirir. Bunlarla kalmaz vücut kan basıncı düzene girer, yüksek kolesterol sorunu ortadan kalkar ve kilo kontrolünü sağlamak kolaylaşır.

Unutmayın, yaş itibariyle spor yapmanıza hiç bir engel yoktur. Yani kısacası “spora bahane yok” diyebiliriz. Sadece bireylerin spora başlarken dikkat etmesi gerekenler ve yaş gruplarının uyması gereken egzersiz programları vardır. Eğer sizde fitness üzerine çalışmalar da bulunmak istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz gibi personal coach desteği almanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ