Yasaklı Sitelere Giriş

 • 16 Aralık 2014
 • 279 kez görüntülendi.
Yasaklı Sitelere Giriş

İnternet mecrasında, ülkelerin çeşitli kısıtlandırmalarına ve IP engellerine takılan pek çok site ile karşılaşabiliyoruz. Bunların arasında her gün ziyaret etmekten vazgeçemediğimiz bazı popüler siteler de zaman zaman dahil edilebiliyor. Bizler de bu sitelere bir şekilde giriş yapabilmenin hem güvenli hem de kolay yollarını araştırıp, sevdiğimiz sitelerin güncel yayınlarından mahrum kalmamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Yasaklı sitelere girmenin bilinen en eski ve popüler yöntemi, Proxy diye tabir edilen farklı bir ağ maskesi üzerinden siteye erişmektir. Bu yöntemin işleyişi, mevcut IP adresinizin gizlenerek, farklı ülkedeki ve sunucudaki geçici bir IP kullanılarak, ülkenizde veya lokasyonunuzda IP engellemesi yapılan bir web sitesine erişim sağlamak temeline dayanır. Bunun dışında yasaklı sitelere erişmek için tercih edilen diğer popüler bir yöntem ise VPN ile erişimdir. VPN kişiye özel ağ anlamına gelmektedir. Açılımı “Virtual Private Network”tür. Bu yöntemin temel kullanım amacı, fiziksel ağ erişimi bulunmayan ortamlarda, ağ kaynaklarını erişmek olsa da, yasaklı sitelere erişmek için de tercih edilen yaygın tekniklerden biridir.

VPN’ler bununla birlikte, güvenlik seviyesi düşük bağlantıları şifrelemek ve ağ bağlantısını daha güvenli bir halde getirmek için de kullanılmaktadır. VPN ile oluşturulan güvenli bağlantılar genel olarak 3. Kişilerce takip ve analiz edilemediği için son yıllarda yasaklı siteler ve özel ağ bağlantıları için daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Bilgisayarda yasaklı sitelere girmek için neler yapmalıyız?

DNS ayarları üzerinde birkaç değiştirme işlemi yaparak yasaklı sitelere girmeniz mümkün.

Windows 7/8’de DNS ayarlarını değiştirmek içinaşağıdaki adımları takip ediniz:

 • Denetim Masasını açıyoruz ve ağ ve interneti seçiyoruz.
 • Kullandığınız internet bağlantısının isminin üzerine gelin ve fareyle sağ tuş yapıp özellikler sekmesini tıklayın. Şayet kablosuz bağlantıya sahipseniz Kablosuz Ağ Bağlantısı’nı seçmelisiniz.
 • Açılacak olan özellikler menüsünde Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine çift tıklayın.
 • Karşınıza “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” sekmesi gelecektir. Bunu seçerek sırasıyla DNS sunucu alanlarına “77.88.8.8” ve “77.88.8.1” yazıp Tamam butonuna tıklayın ve tüm pencereleri kapatın.
 • Yukarıdaki DNS adresine alternatif olarak Google’nin DNS adresini de kullanabilirsiniz.
 • Google DNS Adresi  8.8.8.8 / 8.8.4.4

Telefondan yasaklı sitelere girmek için neler yapmalıyız?

Kullandığınız akıllı telefonlarla ve tabletlerle yasaklı sitelere girmek mümkün. Yapılması gereken bir kaç işlem sonrası telefonunuzla veya tabletinizle istediğiniz yasaklı siteye girebilirsiniz. Lütfen sırasıyla aşağıda anlatıları sırasıyla uygulamaya koyulun.

 • Google Play ya da Apple Store’dan “Hotspot Shield” ya da “Onavo Protect” programlarından herhangi birini indirin.
 • Hotspot Shield programını indirdiğinizi varsayarak programı kolayca çalıştırmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.
 • İndirmiş olduğunuz Hotspot Shield programını çalıştırın.
 • Karşınıza gelecek olarak “profili yükle” bağlantısını tıklayın.
 • Hemen peşine açılacak olan pencerede “yükle” bağlantısına tıklayın.
 • Program bundan sonraki aşamada sizden telefon şifrenizi girmenizi isteyecek. İstenilen yere şifrenizi yazarak onaylayın.
 • Tüm yapılan bu işlemler sonrasında VPN aktif hale gelmiş olacaktır. Hatta telefonunuzun üst kısmında VPN ismine ait simgeyi görmenizde mümkün.
 • Bu programa alternatif olarak Onavo adındaki programı da aynı yöntemlerle kurabilirsiniz.

Uyarı: Windows işletim sistemine akıllı telefon kullanıcıları ise, yasaklı sitelerin tümüne Nokia Xpress tarayıcı yoluyla kolaylıkla girebilirler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Gönül dedi ki:

  Makaleyi okurken gerçekten hiç sıkılmadım ve anlatan, yazan kişinin emeğine sağlık. Kaç gündür telefonla yasaklı bir kaç siteye girmeye çalıştım olmuyordu burada yazılanları okuduktan sonra Hotspot Shield programını kurarak istediğim siteye rahatlıklar girmeye başladım. Tekrardan teşekkür ederim.

 2. Mert Efe dedi ki:

  İşte sonunda ya şükürler olsun girmeye çalıştığım siteye girdim çok sağolun. Zaten bizim ülkede hangi site popüler olsa direk mahkeme kararıyla kapatılıyor yada engelleniyor anlamış değilim. 2 yıl önce Almanya’ya teyzemlere gittim oradaki teknoloji bizimkini geride bırakır. Tekrardan teşekkürler bilgiler işimi gördü.

 3. Semih Öztürk dedi ki:

  Anlatan kişide galiba biz gibi yasaklı sitelere girerken hangi yöntemi deneyeceği konularda araştırmalar yapmış ki böylesine detaylı bir açıklamada bulunmuş. 🙂 Çok teşekkür ederim kendi adıma işimi gördüm.

BİR YORUM YAZ