Yastık Nasıl Seçilir?

  • 20 Ocak 2015
  • 49 kez görüntülendi.
Yastık Nasıl Seçilir?

Eğer kaliteli artı sağlıklı bir uyku istiyorsak kullanımını yapacağımız yastığın ve yatağın önemi büyüktür. Aslında bir çok insanın unutmaması gereken ayrıntıların başında mükemmel uykunun yaşanacağı gecenin güzel bir yastıktan ve yataktan geçtiğidir. Peki, rahat bir uyku için yastık seçimi nasıl yapılmalıdır?

Hepimizin bildiği üzere yastıklar yumuşak ve sert olarak iki ayrı gruba ayrılırlar. Bunun üzerine serin ve rahatlatıcı bir uyku deneyimine ulaşmak isteyenler silikon ve elyaf yastıkları tercih ederken, bazı kişiler yumuşak yastığı kullanmak yerine sert ve uzun vadeli kullanılabilen lateks yastıkların kullanımını yapıyor. Unutulmamalı ki; yatma esnasında baş ve boyun dengesinin sağlanmasına özen gösterilmesi sağlığımız açısından önemlidir.

Bu yüzden doğru bir yastık seçimini ancak deneme yanılma yöntemiyle bulabiliriz. Yani yastıkların satışı yapılan mağazalara giderek size uygun olduğunu düşündüğünüz yastıkları denemeye koyulun. Böylelikle yatış pozisyonuna geçerek denediğiniz yastığın boynunuzu dik tutmasına ve ağrı yapmamasına dikkat etmelisiniz.

Mesela yumuşak yastıklara örnek olarak kaz tüyünden yapılmış yastıkların da var olduğunu söyleyebiliriz. Kişi, kaz tüyü yastığını tercih ederken kesinlikle yastıkta bulunan etiketi kontrol etmelidir. Bazı kaz tüyü yastıkların içinde çok az miktarda gıdık tüyü bulunmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus gıdık tüyünün miktarının fazla olması gerekir. Diğer bir yandan uyku esnasında başın sıcak kalmasını sağlamak için de kaz tüyünden üretilmiş yastıklar kullanılabilir.

Unutmayın, boyun ağrısının en başlıca nedenlerinden biri de şüphesiz yanlış kullanılan yastıklar diyebiliriz. Yastığın yol açabileceği boyun ağrılarına engel olmak için visco, lateks ve anatomik yastıkları tavsiye ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ