Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır?

  • 29 Aralık 2014
  • 75 kez görüntülendi.
Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır?

Yılbaşına özel bir yemek masası hazırlarken öncelikle işe güzel bir masa örtüsü seçerek başlayabilirsiniz. Ancak masa üzerine kullanacağınız örtünün yılbaşı ağacınıza ve yılbaşına özel aksesuarlara uyum sağlamasına özen gösterin. Kusursuz bir masa hazırlamaktan yanaysanız masada kullanacağınız örtünün üstüne görüntüye uygun runner seçimi yapabilirsiniz. Unutmayın, geçen bir yılın sonrasında özel ve güzel sofraların biriside yılbaşı gecesi hazırlanandır. Bu yüzden sofranızın düzeni göze hitap eden şekilde olmalı ve geceye özel pişirilecek yemeklerinizin lezzetli olması gerekir.

Eğer yeni yıla sevdiklerinizle aynı ortamda girmek istiyorsanız misafirlerinize unutmayacakları bir sofranın hazırlığını yapmak sizi değerli kılacaktır. Ancak biraz zahmet ve özen gerektiren yılbaşı sofrasının hazırlığına başlarken dikkat etmeniz gereken noktaları es geçmeyin. Çünkü dikkate alınması gereken hususlar doğrultusunda sofra hazırlığını yapmanız işinize kolaylık sağlayacaktır. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürecek olan koyu sohbetin yanına bir çok yemek türü hazırlanmalıdır. Hazırlanan çeşitlerin hepsi küçük porsiyonlar şeklinde servise hazır hale getirilmeli ve sunumları özenle yapılmalıdır. Böylece sofranızı hem zengin gösterecek hem de sofrada bulunanlara unutamayacakları lezzetleri tatmalarını sağlamış olacaksınız.

Peki, sofra düzeni nasıl alınmalıdır? Yemeklerin çeşitleri çok olacağından masaya getirilecek olan servislerin sayısı da fazla olacaktır. Bu nedenden dolayı masaya getirilecek olan tabak, kaşık, bıçak ve bardak dizilişlerine dikkat etmek gerekir. Yemeğe oturacak misafirlerinizin rahatlığını ön planda tutarak masanın hazırlığını almalısınız. Geceyi sofranın başında geçireceğinizi göz önünde bulundurarak da misafirin rahatlığını sağlamak için masada geniş alanlar bırakmalısınız.

Soframızı istediğimiz gibi kurduk, bir çok çeşit yemekte hazırladık peki yapılan yemeklerin servis sıralaması nasıl yapılır? Yemeğe başlangıç olarak arasıcaklarla başlanmalıdır. Sonrasında ise misafirlerinizin yemeklerin tadını daha iyi almaları için soğuk tatlı (dondurma, baklava) ikramında bulunabilirsiniz. Bunların yanı sıra kuruyemiş, çay, kahve ve alkol servisi yapılabilir. Kesinlikle gece boyunca içecek servisine ara verilmemeli gerektiğini aklınızdan çıkarmayın, yemeklerin ve diğer türlü yiyeceklerin yanına da içeceklerin uyum sağlaması gerekir. Paylaşılan bilgiler doğrultusunda hazırlanmış olan yılbaşı sofranızın akıllarda yer edeceğinden şüpheniz olmasın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Olga dedi ki:

    Kesinlikle bu yazılanlara katılıyorum hatta bir şey eklemek istiyorum, yılbaşında içki olarak şarap deneyin derim. Hem bu soğuklarda içinizi ısıtacak hemde gecenin eğlenceli geçmesini tetikleyecektir. Eğer yeni evliyseniz de yeni yıla ateşli bir geceyle giriş yaparsınız. 😛

  2. Yudum dedi ki:

    Bugüne özel çok harika bir sofranın hazırlığını yapmam gerekecek. Tüm iş arkadaşlarım ve sevgilim bize davetliler, bende çok heyecanlıyım. Tanıdık dostlardan bilgi almak yerine internet siteleri üzerinden bilgilenmeyi tercih ettim. Bunun üzerine bu sayfaya düştüm ve verilen bilgiler gerçekten çok güzel aklımda olmayanları da listeme eklemiş oldum. Teşekkürler.

BİR YORUM YAZ