Zeytinyağlı Sabunun Faydaları

 • 29 Aralık 2014
 • 270 kez görüntülendi.
Zeytinyağlı Sabunun Faydaları

Zeytinyağlı sabun; ciltteki gözeneklerin kapanması ve cildin nemlenmesi için MÖ 500 yılından bugüne beğenilerek kullanılmaktadır. İnsana bir çok faydası olan zeytinyağlı sabunun diğer bitkisel sabunlara nazaran daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Hatta eski toprak insanların saç ve cilt güzelliği bu sabundan meydana geldiğini işitmişsinizdir. Bu yazımızda ise zeytinyağı ile yapılan sabunun faydalarının neler olduğu hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Zeytinyağlı Sabunun Faydaları Nelerdir?

 • Zeytinyağlı sabunla yüzünüzü düzenli olarak yıkadığınız takdirde; akne sorununu ortadan kaldıracak ve cildiniz üzerinde istenmeyen gözeneklerin kapanmasını sağlayacaksınız. İçeriğinde cilde faydası olan K, E ve D vitaminlerini bulundurmaktadır.
 • Zeytinyağının saça faydası olduğu gibi sabununun da saç dökülmelerini önleyici özelliği bulunmaktadır. Saçların dökülmesinden yana şikayeti olanların bu sabunu kullanmaları tavsiye edilir. Unutmayın, saçlar genelde saç derisinin işlevini yerine getirememesinden kaynaklanır. İşte bu noktada zeytinyağlı sabun kullanımına başlayarak bu işlevin düzgün bir şekilde yerine getirilmesine yardımcı olabilirsiniz. Saç diplerini güçlendireceği gibi dökülmelere karşı etkin rol oynamaktadır.
 • Zeytinyağlı sabunun sadece yağlı ve akneli ciltlere değil, bütün ciltlerle uyumlu olduğu yapılan incelemeler sonucu kanıtlanmıştır. Sadece bir sabun olmakla yetinmeyip, cildin alerjik etkinlerine karşı engel olmaktadır.
 • Zeytinyağı içeren sabunu sadece cildiniz ve saçınız için kullanmayabilirsiniz. Vücudun geneli için kullanılabilir olduğunu unutmayın.
 • Egzama ve sedef hastalığı olanlar tedavileri süresince bu zeytinyağı sabununu kullanabilirler. Kullanılacak olan bu sabun sayesinde deriniz görevini yerine getirmeye başlayacağından bu tür deri hastalıklarının ortadan kalktığını göreceksiniz.
 • Kimyasal şampuanlardan ve sabunlardan yana alerjik sıkıntısı olanlar ise zeytinyağlı sabunu rahatlıkla kullanmaya başlayabilirler. Ciltte yenileme sağlayacağı gibi; alerjik reaksiyonu ortadan tamamıyla kaldıracaktır.
 • Kuruluktan dolayı soyulan ve pul pul dökülen ciltler için zeytinyağlı sabunları uzun süreli kullanabilirsiniz. Çünkü cildin nem oranını dengede tutacağı gibi, parlayan bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Son olarak da kısa bir süre önce yapılan araştırmalara göre, zeytinyağlı sabunların sadece hijyenik açıdan değil vücutta oluşabilecek ağrıları bile önleyeceği bir özelliğe sahip olduğu ispatlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Ceren dedi ki:

  Annem derdi de inanmazdım. Burada yazılanları okuduktan sonra zeytinyağından yapılmış sabunu kesinlikle kullanacağım. Hatta “dalan” diye bir marka var acaba onu kullanmaya başlasam mı diye düşünüyorum. Çünkü uzun yıllardır zeytinyağlı şampuanlar falan üretiyor ve kullananların çoğu memnun kaldıklarını bazı forum sitelerin dile getirmişler.

  1. Selvi dedi ki:

   Canım ben söylemiş olduğun markanın sabun ve şampuanlarını kullanıyorum ve gayet memnunum. Geçen yaz tatile gittiğim de Antalya’dan almıştım genelde büyük marketlerde bulunmakta. Denemekten bir zarar gelmez korkma kullan memnun kalmazsan kullanımı kesersin.

 2. Kader Çelebi dedi ki:

  Kokusu biraz keskindir ama etkisi büyüktür benden söylemesi. Şunu demeliyim ki, eğer cildimin kuruluğu gitsin ve sivilceler kurusun diyorsanız adından bahsedilen bu sabunu kesinlikle kullanın. Ben neredeyse 1 yıldır kullanıyorum ve gerçekten etkilerini gördüm diyebilirim.

BİR YORUM YAZ